Türban teklifi, Abdullah Gül'ün imzasına sunuldu!

Türban teklifi, Abdullah Gül'ün imzasına sunuldu!.10382
  • Giriş : 12.02.2008 / 11:00:00
  • Güncelleme : 12.02.2008 / 10:59:37

Anayasa'da yapılan değişiklik Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliğine ilişkin kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulmak üzere Çankaya Köşküne gönderildi.

TBMM Genel Kurulunda, 9 Şubat Cumartesi günü yapılan ikinci turda 103 ret oyuna karşılık 411 oyla kabul edilen Kanuna, Kanunlar ve Kararlar Dairesi Başkanlığınca ''5735'' sayısı verildi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın imzasıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulmak üzere Çankaya Köşküne gönderilen kanun, Anayasanın 10 ve 42. maddelerinde değişiklik yapıyor.

Anayasanın, ''Kanun önünde eşitlik'' başlıklı 10. maddesinin son fıkrasına, ''... ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında'' ibaresi eklendi. Bu değişiklikle madde, ''Devlet organları ve idari makamları, bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır'' haline geldi.

Anayasanın, ''Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi'' başlıklı 42. maddesine ise ''Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yüksek öğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir'' şeklinde yeni bir fıkra eklendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious