Türban yasağında toplumsal mutabakat sağlanabilir

Türban yasağında toplumsal mutabakat sağlanabilir.12352
  • Giriş : 28.12.2007 / 17:30:00

AKP'li Göksel: "Eğitimde her türlü engelin, her türlü yasağın kalkması gerektiğinden yanayız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel, parti genel merkezinde düzenlediği sohbet toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nükhet Hotar Göksel, eski Pakistan Başbakanlarından Benazir Butto’nun suikast sonucu öldürülmesi ile ilgili şunları kaydetti:

"Bu olayı asla kabul edilemez buluyoruz. Bu acıyı, bu üzüntüyü tüm Benazir Butto yanlılarıyla beraber paylaşıyoruz. Önemli bir liderdi.

Canı pahasına ülkesine katkı vermek istedi. Bunların olabileceğini de öngördü mutlaka. Ama ne yazık ki dünkü olayla hayatını bu uğurda vermiş oldu. Tarihe de ülkesi için canını vermiş olan bir kadın lider olarak geçecek tabii ki. Ama böyle canına kasteden bir süreç sonunda tarihe geçmiş olmak da tabii ki çok acı.

Hem bir kadın olarak, hem insanla ilgili bir birimin başkanı olarak hem de bir insan olarak bu olayı son derece acı, kabul edilemez, kınamak, telin etmek kelimelerinin yetmeyeceği kadar üzücü bir olay olarak görüyoruz." -TÜRBAN YASAĞI- Yeni anayasa konusundaki soruları da yanıtlayan Göksel, başörtüsü ile ilgili bir başka soruya da Göksel, şu yanıtı verdi:

"Diyoruz ki, başörtüsü bir engel halinde. Özellikle eğitimde kızlarımız için bir engel. Bu engelin kaldırılması da ancak bir toplumsal mutabakatla sağlanabilir.

Bu herkesin sorunu olmalı. Herkes bunun kaygısını taşımalı. Bunu taşıyabildiği ölçüde de toplumsal bir mutabakatla bu konuya bir çözüm getirilebilmeli. Çünkü okuma hakkı herkesin sahip olması gereken bir hak. Ama bu nasıl aşılır, anayasa da mı aşılır, başka türlü mü aşılır? O konuyu şu anda somut olarak kimse söyleyemez. Çünkü şu anda somut bir şey yok.

Fakat biz prensip olarak özellikle eğitimde her türlü engelin, her türlü yasağın kalkması gerektiğinden yanayız. Bunu net olarak söylüyoruz." Göksel, "Eğitim derken kademe olarak sadece yüksek öğretim mi yoksa tüm eğitim kurumlarını mı, ilköğretim, ortaöğretim mi?" sorusuna ise "Tabii ki yükseköğretim öncelikle" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious