Türbana kimsenin gücü yetmez!

Türbana kimsenin gücü yetmez!.21390
  • Giriş : 14.12.2007 / 15:52:00
  • Güncelleme : 14.12.2007 / 18:40:55

YÖK Başkanı rektörlerle tanıştı. Rektörlerden yeni başkana türban tepkisi vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, rektörlerle tanışma toplantısı yaptı. Toplantının ardından konuşan İnönü Üniversitesi rektörü "Türban yasağını kaldırmaya kimsenin gücü yetmez" diyerek, Özcan'ın ÜAK toplantısına katılmamasını eleştirdi.

TARTIŞMAYA MUHTAÇ ŞEYLER SÖYLEDİ

İnönü Üniversitesi Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, "Sayın Özcan, özgeçmişini anlattı. Bir soru sorulmasına mahal bırakmadan toplantıdan ayrıldı." dedi.

Hilmioğlu, üniversitelerdeki başörtüsü yasağı ile ilgili ise şunları söyledi: "Türban yasağını kaldırmaya kimsenin gücü yetmez. Türkiye bir hukuk devletidir. Anayasa Mahkemesi kararları bağlar, Danıştay kararları bağlar, iç hukuk kararları bağlar. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları da böyledir. Dolayısıyla Türkiye bir hukuk devletiyse, ulema devleti değil ise bu şekilde hepimizi bağlar."

Hilmioğlu, YÖK Başkanlığı'na Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın atanması ile ilgili ise şu yorumu yaptı: "Ben ne diyebilirim. YÖK Başkanı'nı atama yetkisi Cumhurbaşkanı'na aittir. Herkes kendisine yakışanı yaptı, diye düşünüyorum."

TÜRBAN YASAĞI UYGULANIR

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, yasalar değişmediği müddetçe yasağı uygulayacaklarını belirterek, ''Sonuçta biz devlet memuruyuz, kamu görevlisiyiz. Yasaları uyguluyoruz'' dedi.

Toplantıda, hiçbir gerginlik olmadığını belirten Okudan, başkanın sadece
kendisini tanıtarak, ''Ben de sizleri ziyaret edeceğim'' şeklinde konuştuğunu
söyledi.

Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın ise türban yasağına ilişkin soruya ''Bizim gündemimizde bu konu yok. Gündeme geldiği zaman tavrımızın ne olacağını daha önce beyan etmiştik'' dedi.

Akaydın, ''YÖK Başkanı Özcan 'Kapısının bütün rektörlere açık olduğunu'
belirtti."diye konuştu.

KİŞİSEL UYGULAMA SÖZ KONUSU OLAMAZ

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç da, türbana ilişkin sorulara karşılık, üniversitelerde herhangi bir şeyin uygulanmasının yasalarla belirlendiğinin altını çizdi. Yamaç, ''Kişisel uygulamalarımız söz konusu olamaz. Sadece üniversiteler değil, tüm kamu kurumları yasaların çizdiği yolda hareket eder'' diye konuştu.

BAHSETTİĞİ YASAK TÜRBAN DEĞİL

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, YÖK Başkanı'nın ''Çok açık ve şeffaf bir yönetim sergileyeceğini'' söylediğini belirterek,
''(Üniversitelerle beraber olacağını, bizlerin de kendisine yardımcı olmamızı
istedi)'' dedi.

Türban yasağına ilişkin bir konunun toplantıda gündeme gelmediğini belirten
Aras, şöyle konuştu: ''Bizim üniversitemizin tavrı bu konuda açıktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün yasalarını, mahkemelerin kararlarını sonuna kadar uygularız. Ben Sayın Başkanın açıklamasında türban yasağını kastettiğini zannetmiyorum. Çünkü bu kadar açık yargı kararları AİHM kararları başta olmak üzere, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay kararları olmasına rağmen böyle bir şey söyleyeceğini zannetmiyorum. Ne kastettiğini bilemiyoruz şu anda. Zamanla açıklayacaktır.''

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, üniversitelerde yasakların
kalkmasında fayda olacağını, ancak burada türban kastediliyorsa bu konunun hassas ve tehlikeli bir konu olacağını söyledi.

Akbulut, bunun serbest bırakılmasının YÖK Başkanı'nın kişisel yetkisinde
olmadığını belirterek, bu konunun risk yarattığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious