Türbana özgürlüğe karşı provokatörler kimin maşası?

Türbana özgürlüğe karşı provokatörler kimin maşası?.15690
  • Giriş : 01.03.2008 / 02:16:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:37:29

Üniversitelerde başörtüsüne özgürlüğü hazmedemeyen grup, felaket senaryoları yazıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üniversite üniversite dolaşıp, hep aynı pankartlar ve aynı sloganlarla boy gösteren kadrolu eylemcilerin aslında amaçları belli. Türkiye'de yaşanan, huzur bozucu provokatif eylemlerin neredeyse tamamında ortaya çıkıyorlar.

Hafta başı üniversitelerdeki özgürlük karşıtı yasağın kalkmasının ardından, sanki bir yerden düğmeye basılmışçasına başlayan başörtüsü karşıtı eylemlerin perde arkasında, aslında ilginç ayrıntılar yatıyor. Sadece mekanın değiştiği eylemlerde aynı şahıslar boy gösteriyor, aynı pankartlar taşınıyor ve yine aynı sloganlar atılıyor.

Üniversitelerde kaos beklentisi ile oradan oraya koşturan kadrolu eylemcilerin taşıdığı pankartlar, huzur bozucuların gerçekte kimler olduğunu deşifre ediyor. Yakın tarihte yaşanan bir çok provokatif olayda, ön saflarda Türkiye Kominist Partili gençler yer alıyor.

Tarihe kanlı 1 Mayıs olarak geçen 1977 olaylarında da en önde yine TKP'li eylemciler vardı. Eylemci grubun provokasyonu sonucu çıkan olaylarda 33 insan hayatını kaybetmişti.

1980 darbesi öncesi ünivresitelerde yaşanan öğrenci kavgalarının arkasında yine aynı örgüt vardı. Tıpkı bugün olduğu gibi, üniversiteleri hedef alan TKP'li gençlerin kışkırttığı olaylar ve karşıt görüşlü gruplar arasında çıkan kavgalar, acı sonuçlar doğurmuştu.

Postmodern darbe olarak anılan 28 Şubat sürecinde, Türkiye üniversitelerde yaşanan kurgulu eylemlere şahit olmuştu. Ön saflarda yine bildik pankartlar ve sloganlar. Amaç her zaman olduğu gibi aynıydı. Suni bir kaos ortamı oluşturmak.

Yakın bir tarih. 2006' da TKP'li provokatörle bu seferde Trabzon ve Ordu'da ortaya çıkıyor. Karadeniz insanının milliyetçi duygularını kışkırtarak, bir çatışma ortamı oluşturmaya çabalayan TKP'li eylemciler Ordu'da polise sopalarla saldırmıştı. Çıkan olaylarda çok sayıda polis memuru yaralanmış, güvenlik güçlerinin sağduyulu yaklaşımları olayların büyümesini engellemişti.

Ve bugün. Aradan geçen yıllarda değişen sadece tarihler. Aktörler ve sergilemek istedikleri KAOS senaryosu aynı. Değişen bir şey var ki, vatandaş artık Türkiye'deki huzur ortamından rahatsızlık duyanların kirli provokasyonlarına itibar etmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious