Türbanda İsveç modeli

Türbanda İsveç modeli.10557
  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

İsveç'te bir lunaparkı, başörtülü çalışanlarına özel başörtü tasarladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Parkın başörtü tasarlama kararı ise; başörtüsü taktığı gerekçesiyle iş başvurusu geri çevrilen bir bayanın daha sonra Ayrımcılık Ombudsmanı kararıyla işe alınmasıyla alındı.
Liseberg'e 6 bin kişi ile birlikte yaz işi başvurusunda bulunan Irak kökenli 21 yaşındaki Duaa Daebes, bütün niteliklere sahip olmasına rağmen başörtüsünün parkın üniforma kuralına uymadığı gerekçesiyle işe alınmadı.

Başka nedenlerden dolayı kendisine "hayır" diyeceklerini beklerken, başörtüsünün problem yapılmasının kendisini çok incittiğini söyleyen Daebes, park yönetimi ile yaşananları Ayrımcılık Ombudsmanı'na (DO) iletir. Ombudsman'dan gelen cevapta, "dini bir sebepten dolayı takılan başörtüye üniforma kuralına engel oluyorsa, üniforma kuralı değişmeli. İşine başlayabilirsin" ifadeleri yer alır. Ayrıca Liseberg parkı, bu onur kırıcı davranış için Daebese'ye 15 bin İsveç kronu tazminat ödemeye mahkûm edilir.

Liseberg sözcüsü Lasse Zagai, "parkın kıyafet kuralı daha iyisiyle değiştirildi. Üniformalarımız Müslüman bayanlar için uyarlandı. Parkın renkleriyle uyumlu bir şekilde başörtüsü ve bir de uzun kollu gömlek tasarlandı" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious