Türbanda suçlu kim?

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

AK Parti, 'Türbanda suçlu kim?' anketi yapıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankette, türban sorununun çözülmemesinde "kimin" ve "hangi kurumların" engel olarak görüldüğü halka sorulacak.

Türban yoklaması

Erdoğan, halkın vereceği 'türban notu' için nabız yokluyor. AK Parti'nin son anketi, 'türban çözümsüzlüğü'nde kimin suçlandığını sorgulayacak.

AKP, seçime yaklaşılırken, türban konusunda derin bir anket çalışması başlattı. Başörtülü kadınlara yöneltilen anket sorularının hedefi, muhafazakar tabandan yükselen "Türban sorunu çözülemedi" eleştirilerinin odağını belirleyebilmek. Yani türbanlılar, sorunun çözülmeyişinde hükümeti mi sorumlu tutuyor, yoksa başka kurumları mı? AKP, bu sorunun yanıtını alıp ona göre politika geliştirme niyetinde. Bu nedenle her ay düzenli olarak vatandaşın siyasi beklentisine yönelik anketler yaptıran AK Parti, bu sefer "türbanı" ve "türbanlıları" seçti.

Hükümet mi 'kurumlar' mı?
ANAR, anketi türbanlılarla yüz yüze görüşerek yapıyor. Anket için, türban sorunu yaşayan ve bundan dolayı mağdur olanlar özellikle tercih ediliyor ve "mağduriyetlerinden kimleri sorumlu tuttukları" soruluyor. "Kurumlar arası mutabakat" politikası da tartışmaya açılıyor. Önemli sorulardan biri, türbanlıların, sorunun çözülmemesinden hangi kurumu veya kişiyi sorumlu tuttukları. AKP böylece sorumluluğun hükümette görülüp görülmediğini ölçecek. Türbanın, ülke sorunları içinde kaçıncı sırada görüldüğü de yanıtı aranan bir başka soru...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious