Türbanlı öğretmen; 'Saldırıyı kınıyorum'

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Danıştay'ın sokakta da başörtüsü takamayacağına dair karar aldığı eski ana okulu müdürü Aytaç Kılınç, Danıştay'a yapılan saldırıyı 'şiddetle kınadığını' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yargı lehimizde veya aleyhimizde ne karar verirse ona saygı göstermek gerektiğini vurgulayan Kılınç, "Danıştay'a yapılan menfur saldırıyla benim hakkımda verilen karar arasında bağlantı kuruluyor. Böyle bir bağlantı olduğunu düşünmüyorum. Olsa olsa provakatörlerin ülkeyi germek için yaptığı bir eylemdir, belki de benimle ilgili kararı bahane ederler. Ama yargı bir karar verirse, onun geri çevrilmesi yine ve sadece yargı yoluyla olur. Kesinlikle şiddete başvurulamaz" dedi.

Olayı televizyondan üzülerek izlediğini kaydeden Kılınç, saldırıyla kendisi arasında bağlantı kurulmasından da çok rahatsız olduğunu belirtti. Avukatı Muzaffer Kaplan'ın Danıştay'ın hakkında verdiği kararı temyiz ettiğini ve halen temyizin sonuçlanmasını beklediğini anlatan Kılınç, anaokulu öğretmenliğine devam ediyor.

Danıştay 2. Dairesi geçen sene aldığı kararında, okula geliş gidişlerinde başörtüsü takan Aytaç Kılınç'ın anaokuluna müdür olmasını sakıncalı bulmuş ve öğretmenin okula girerken başörtüsünü çıkarmasını laiklik açısından yeterli görmemişti. Gölbaşı Bayrak Anaokulu Müdürlüğü'ne atanan ve başı kapalı kimlik göstererek okula girmek isteyen Aytaç Kılınç, 2001'de görevinden alınarak Mamak Kıbrıs Köyü İlköğretim okuluna çocuk gelişimi öğretmeni olarak atanması işleminin iptali istemiyle dava açmış, Ankara 6. İdare Mahkemesi, işlemi 2002'de iptal etmişti. Kararın Ankara Valiliği'nce temyiz edilmesi üzerine dosy Danıştay 2. Dairesi'ne gelmiş, daire de idare mahkemesinin kararını bozmuştu. Konu şubat ayı başında basında geniş bir şekilde tartışılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious