'Türbanlıların haddini bildiriceğiz'

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 72. yıldönümünde Demokratik Sol Parti (DSP), türbanlılara karşı mücadele edilmesi için çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan DSP İl Kadın Kurulu Başkanı Ümmühan Aykut, türbanlıların siyasi anlamda kullanıldığını iddia ederken Konak İlçe Kadın Kurulu Üyesi Semiha Taşpınar Özbay ise türbanlı hanımların haddini bildireceklerini kaydetti.

Konuşmasına DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in, kadınların seçme ve seçilme hakkının verilişinin 72. yıldönümü dolayısıyla gönderdiği kutlama mesajıyla başlayan DSP İl Kadın Kurulu Başkanı Aykut, "Her siyasetçiye soruyorlar, türbanla nasıl uğraşacaksınız diye. Açıkcası ben şunu söylemek istiyorum, keşke bana da sorulsa, ben de cevaplayabilsem. Bakın türban simge diyoruz, bu diyoruz, şu diyoruz. Peki bizim dinimizde sakal sevap mıdır? Sevaptır. Peki son derece dinimize bağlıyız diyenler kravatı sever mi? Ama onlar Meclis'te sakalsız ve kravatlılar. Üstelik Meclis'e giriyorlar. Lütfen arkadaşlar, tüm kadınlara artık haykırmak diyorum, ben buna seslenmek değil, haykırmak adına lütfen, kadın olarak kullanılıyoruz. Türbanla kullanılıyoruz. Madem laik bir ülkede yaşıyoruz, laiklik bizim için çok önemli, özellikle kadınlar için çok önemli. İran gibi mi olacağız?" dedi.

Özbay ise "Onursal genel başkanımız ve büyük devlet adamımız Bülent Ecevit'in Meclis'te tarihe geçecek bir sözü var. Tüylerim diken diken oluyor hâlâ hatırladığımda. 'Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz.' O hanıma haddini erkekler bildirmeyecek. O hanıma haddini oğullarımız için. kızlarımız için. geleceğimiz ve torunlarımız için biz bildireceğiz ve bence bu sözü klavuz olarak elimizde tutmamız gerekiyor. Hiç ma gerekiyor. O hanıma ve o hanımlara hadlerini biz bildireceğiz." şeklinde konuştu.

Balçova İlçe Kadın Kolları Başkanı Hülya Aysu Yavuzer de cumhuriyetin kurulduğu yıllarda Türk kadınının başörtüsü takmamak için yürüyüş yaptığını, şimdilerde ise başörtüsü takacağız diye yürüyüş yapıldığını söyledi.

Toplantı, diğer partili üyelerin başörtüsü eleştirileriyle noktalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious