Türbe öğrencilerin akınına uğradı

Türbe öğrencilerin akınına uğradı.15211
  • Giriş : 23.05.2008 / 18:55:00

Gelenek haline gelen ve her yıl Mayıs ayının 3. Cuma günü ziyaret edilen Kozluk İlçesine Bağlı Zilan Köyünde bulunan türbe öğrencilerin akınına uğradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yılmaz Ekinci'nin haberi


ÖSS ve OKS sınavına hazırlanan öğrenciler, dua ederek adak ağacına bez bağladılar. Bazı öğrenciler ise topladıkları taşları türbenin duvarına sürterek yapıştırmaya çalıştılar.

Taşı duvara yapıştırdıkları taktirde dileklerinin kabul olacağına inandıklarını belirten öğrenciler, “İnşallah dileklerimiz kabul olur ve sınavı kazanırız” dediler. Türkiye’nin her bölgesinden insanların akın ettiği türbeye yaklaşık 30 Bin kişi akın etti. Bazı aileler ise çocuklarının sınavı kazanmaları için adak adadılar. Diyarbakır’ın Silvan İlçesine bağlı Kızlal Köyünden türbeyi ziyaret için gelen 19 kız öğrenci, OKS sınavına hazırlandıklarını ve sınavı kazanmak için türbeyi ziyaret ettiklerini belirttiler.

Öğrencilerden Murşide Aksoy, Emine Aksoy ve Nebahat Topdemir adlı öğrenciler şunları söyledi; “Bu yıl yapılacak OKS sınavına hazırlanıyoruz. Bu arada türbeye gelip dua etmek istedik. Köy minibüsüyle topluca türbeye geldik.” OSS sınavına girecek olan Emrah Yıldız ve Suat Eker adlı öğrenciler ise duvara taş yapıştırarak dilet tuttular. Öğrenciler, “Türbe duvarına taş yapışırsa dilekler kabul olur diyorlar. Bizim de taşımız tuttu. Umarız sınavı kazanırız” diye konuştular.

Her yaştan insanın akın ettiği türbeye gelen aileler 35 dereceye varan sıcaklıktan korunmak için çadır ve şemsiyelere sığındılar. Bu arada bazı çocuklar ise türbe duvarına taş yapıştırarak bisiklet dileğinde bulundular. Bazı kişiler ise türbe içinde bulunan ve türbede yatan Zilan Şeyhlerine ait yeşil çuha içindeki kılıcı vücutlarına sürerek romatizma ve bel fıtığı gibi hastalıklara şifa aradılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious