Türbeyi, hazine var diye yağmaladılar

Türbeyi, hazine var diye yağmaladılar  .17344
  • Giriş : 08.03.2008 / 14:45:00

Erzurum şehir merkezinde bulunan Habibbaba-Timurtaş Baba Türbesi'nin duvarları defineciler tarafından yağmalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Defineciler türbenin üstünde bulunan küre şeklindeki taşı söküp götürken köşe taşlarını yerinden çıkardı.

Defineciler türbelere dadandı. Aziziye Tabyası'nı yağmalayan defineciler şimdi de türbeleri kendilerine hedef olarak seçti.

Kadiri şeyhlerinden Habib Baba ile Timurtaş Baba'nın ve yakınlarının medfun bulunduğu türbe kimliği belirsiz definecilerce tahrip edildi.

Define bulmak amacıyla türbenin caddeye bakan kısmının üzerindeki küre şeklindeki taşın içinde hazine olduğu inancıyla türbenin köşe taşlarını söküp küre şeklindeki taşı da çalan defineciler kayıplara karıştı.

Sabah saatlerinde işyerlerine gelen çevre esnafı türbenin köşe taşı ve küre şeklindeki taşın söküldüğünü görünce şaşkına döndü. Definecilerin tarihi eserleri ve türbeleri yağmalamasını cehalet olarak nitelendiren esnaftan Musa Güllüce (50), "Türbeler manevi hazinedir. Osmanlı dönemine ait olan Habibbaba Türbesi'nde hazine aramak cehaletten başka bir şey değildir.Yazık, şehrin merkezindeki bir tarihi bir eser yağmalanıyor ve kimse bunu görmüyor.Bu yağmacıların yakalanıp adalete hesap vermesini istiyoruz." dedi.

HABİB BABA KİMDİR?

Erzurum'daki askeri komutanlardan Müşir Hacı Kamil Paşa, 1844 yılında Timurtaş Baba'nın medfun bulunduğu türbeyi yeniden yaptırdı.

1847 yılında Habib Baba'nın ölümünün ardından, sözkonusu türbeye Habibbaba da defnedildi.

Türbe daha sonra Habibbaba adıyla halk arasında anılmaya başlandı. Habibbaba Kadiri şeyhlerinden Buhara Müftüsü'nün oğludur.

Türbe'nin köşe taşlarına akşamları kandil asmak için yaptırılan halkalardan dolayı, türbe halk arasında Küpeli Baba Türbesi olarak da tanınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious