TURÇEV'den tohum bankamızı oluşturalım kampanyası

TURÇEV'den tohum bankamızı oluşturalım kampanyası.14435
  • Giriş : 01.03.2008 / 16:56:00

TURÇEV: "NUH'un Ambarı ismiyle Ulusal tohum bankamızı oluşturalım"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği (TURÇEV), " NUH'un Ambarı" ismiyle Ulusal tohum bankamızı oluşturalım" kampanyası başlatıyor. TURÇEV, çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliğine girerek tarımsal ve endüstriyel bitki türlerini koruyacak tohum depolama çalışmaları yürütecek.

Dünyada yaşanan iklimsel değişimlerle, siyasal gelişmelerin tüm insanlığı tehdit edecek açlık ve kıtlığa yol açabileceğinden hareketle ABD Kuzey Kutbuna yakın bölgede 4.5 milyon adet tohum depolama üssü kurulması projesinden hareketle TURÇEV ilk etapta ülke çapında, ikinci etapta ise bölge ülkeleri çapında gerçekleştirilecek, "NUH'un ambarı-Tohum bankamızı oluşturalım" kampanyası başlatıyor.

TURÇEV'in Çevreden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tarık Hatipoğlu, Tarım Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere ülkemizde bitkisel üretimle ilgili tüm kurum ve kuruluşları bu kampanyaya destek vermeye çağırarak,"Tarımsal ve endüstriyel türlerin gerek genetik yapılarının korunması, gerekse iklim ve savaşlar gibi olağanüstü koşullarda ülke de yaşayanlarca kullanılabilmesi için yapılacak tohum depolama sistemi için tüm kurum ve kuruluşları başlattığımız 'NUH'un ambarı- Kendi tohum bankamızı oluşturalım' kampanyamıza destek vermeye çağırıyoruz" dedi.

Proje ile ilgili başlatılacak kampanyanın ilk adımının dernekçe ' Dünya Su günü' nedeniyle Kayseri'de gerçekleştirilecek 4 günlük panel ve seminerle atılacağını belirten Hatipoğlu, projenin ülke düzeyinde gerçekleştirilmesiyle eş zamanlı olarak bölge ülkeleriyle benzeri bir tohum ve genetik yapı koruma programı başlatmayı planladıklarını belirtti.

Kampanyaya Biyologlar, Gen Mühendisleri, Ziraatçılar, Botanikçiler ve bunların mesleki kuruluşları yanında üniversitelerin ilgili bölümleriyle ticaret ve ziraat odalarını, ilgili bakanlıkları ve de enstitülerini destek vermeye çağıran TURÇEV Başkan Yardımcısı Tarık Hatipoğlu, " NUH'un ambarı- Kendi tohum bankamızı oluşturalım" kampanyasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Ülkemizde bir çok Tarım ürünü tohumu endemiktir. Üstelik Anadolu coğrafyasında binlerce yıl içinde uyumlu hale gelmiş olan bu türler, yabancı tohumların istilasıyla özelliklerini kaybedip, yok olmaya başlamıştır. Karakılçık adıyla anılan az bilinen esmer buğday türü gibi. Terme, Osmancık, Tosya gibi çok bilinen ama ülkeye özgü olan pirinç türleri mutlaka koruma altına alınmalıdır. Ülkeye özgü Patates, Nohut, Fasulye, Arpa, Çavdar gibi temel gıdasal bitki türleriyle tüm Meyva ve Sebze türleri belirlenmelidir. Bunların yanında ülkemizde sadece yaşayabilen endemik diğer bitki türleri de saptanıp tüm endüstriyel ve tarımsal ürünlerin genetik özelliklerinin korunabileceği bir depolama sistemi oluşturulmalıdır. Bunun için dernek uzmanlarımızca yaptığımız alan belirleme çalışması sonucu ilk etapta dört ayrı bölge belirledik. Bunlar yüz yıllarca buzulu erimeyen Kaçkarlar, Ağrı Dağı ve Kayseri Erciyes, Demirkazık çevresi. Ancak bu kampanyamız, iklimsel değişmelerin bölgeler üzerindeki etkilerini izleyen bilimsel bir çalışma programını içeren bilimsel projeye dönüştürülerek bilimsellik kazanacaktır. Ulusal ve bölgesel ayakları olan proje sonucunda gerçekleştirilecek sempozyumla depolamanın nerede gerçekleştirebileceğini bilimsel olarak kamuoyuyla paylaşacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious