TÜREV'deki yolsuzluk gönüllüleri şoke etti

TÜREV'deki yolsuzluk gönüllüleri şoke etti.32694
  • Giriş : 07.07.2013 / 06:42:00

TÜREV'de yolsuzluk yapıldığı iddiaları, vakfın gönüllülerini hayal kırıklığına uğrattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Engelliler Vakfı’ndaki yolsuzluk iddiaları, vakfa bağışta bulunan ve çalışmalarıyla destek veren ünlü isimleri derinden sarstı. Eski yönetim kurulu üyeleri de emeklerinin boşa gittiğini düşünüyor. Hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten isimler, yargıyı iddiaları araştırmak üzere göreve çağırdı.

Yolsuzluk iddiaları, Türkiye Engelliler Vakfı'na (TÜREV) destek veren ünlüleri de derinden sarstı. Vakfın düzenlediği gecelere katılan, maddi bağışta bulunan ve halka destek çağrısı yapan ünlü simalar, müfettiş raporundaki tespit ve iddiaların çok ciddi olduğunu, bu nedenle yargının bir an önce harekete geçmesi gerektiğini ifade ediyor. Yılın Annesi programına çağrıldığını anlatan sunucu Esra Ceyhan, "Vakfa, çok önemli dostlarımı götürdüm. Milyonlarca liralık arsa bağışı yapan kişiler oldu. Yolsuzluk iddialarına çok üzüldüm, acilen araştırılmalı." değerlendirmesini yapıyor. Sanatçı Metin Şentürk de, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün konunun üzerinde hassasiyetle durması gerektiğini söylüyor. Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva ise konuyla ilgili ilginç bir iddiada bulundu: “Ben TÜREV'i yıllardır tanıyorum, yanlışlarını biliyorum. Hiçbir programlarına gitmem, kimseye de tavsiye etmiyorum.”

Bugüne kadar Engelli Yaşamevi Projesi'nin bitirilmesi için Sıdıka Sabancı, Muazzez Ersoy, Ebru Gündeş ve Uğur Dündar gibi isimler devreye girmeye çalıştı, ancak sonuç çıkmadı. Yine TÜREV, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na çok sayıda proje sundu ancak onaydan geçmedi. Bu tavra kızan TÜREV Başkanı Zülfinaz Abedan, müsteşarları tehdit etti.

Öte yandan, TÜREV'in eski avukatı Gözde Balcı, vakıfta bazı usulsüzlüklerin olduğunu sezince gelir gider defterlerini incelemek istemiş, ancak itirazla karşılaşmış. Beş ay boyunca onlarca davaya girmesine rağmen tek kuruş alamadığı için avukatlığını bırakmış. Üstelik Abedan, kendisine para ödediğini iddia etmiş. Bu iddiayı Abedan'a sorduğumuzda ellerinde makbuz olmadığını söyledi. Vakıfta geçmişte yönetim kurulu üyesi olan ve yolsuzlukları fark edip istifa eden S.Ş., hayal kırıklığına uğradığını ve harcadığı zaman ve emeğin boşa gittiğini belirtiyor. TÜREV'e uğramadığı halde yerine imza atılan 20'ye yakın kişiden biri olan Deniz Güney ise “Birileri imzamı taklit etmiş, sadece bu kadarını söyleyeyim gerisini siz anlayın.” diye cevap verdi.      

Esra Ceyhan: “Engelli hakkı çok önemli. İddiaları öğrendikten sonra inanın çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Okuduklarıma inanamadım ve çok üzüldüm. Çünkü oradaki engellilerin durumunu biliyordum. Yolsuzluk iddiaları acilen araştırılmalı. Yüce Türk adaleti hemen devreye girmeli.”

Metin Şentürk: “20 yıl önce benim TÜREV ile bir ilişkim oldu. Kurucu üyeydim. Ben çok üzüldüm. Engelliler adına kim menfaat ilişkisi kuruyorsa bunun hesabını Allah'a veremez. Mutlaka sistemli denetimler yapılmalı ve yaptırımlar ağır olmalı. Enfeksiyona açık bir alan burası. Sapla samanın ayrılması gerekiyor.”

Lokman Ayva: “Toplanan bağışların şeffaf olması gerek. Gerekiyorsa günü gününe harcamalar, alınan yardımlar vakfın internet sitesinden herkesin göreceği şekilde yayınlanmalı. Bir çay içilse bile bunun hesabı verilmeli. Biz olduğunca paraya bulaşmamaya çalıyoruz. Sponsorlarımız üzerinden yardımları kanalize ediyoruz.”

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*