Turgut Cansever toprağa verildi

Turgut Cansever toprağa verildi.8724
  • Giriş : 23.02.2009 / 18:24:00

Türkiye'nin önde gelen mimarlarından Turgut Cansever toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin önde gelen mimarlarından Turgut Cansever, Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Alanında birçok ödül alan ve "Bilge Mimar" olarak da anılan Turgut Cansever'in cenazesine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve çok sayıda dostu katıldı.

89 yaşında hayatını kaybeden ünlü mimar Turgut Cansever için Fatih Camii'nde ikindi namazını müteakiben cenaze namazı kılındı. Soğuk ve yağışlı havaya rağmen bilge mimarın cenazesine çok sayıda kişi katıldı. Cenazede Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Cansever'in mimar arkadaşları ve dostları hazır bulundu.

Cami avlusunda taziyeleri Turgut Cansever'in eşi Nilüfer, kızları Emine Öğün, Feyza Cansever, oğlu Hasan Cansever ve damadı Mehmet Öğün kabul etti.
Oldukça özgün olduğu gözlenen kızı Emine Öğün, "Umarım babamın ölümü bu çirkinleşen dünyanın düzeltilmesine vesile olur. Çok fazla dinlenmediği için kırgınız. Söylediklerinden umarım bir şeyler çıkarırlar." dedi.

Damadı Mehmet Öğün ise, Cansever'in çok büyük bir mimar ve düşünce adamı olduğunu belirterek, yerinin çok zor dolacağını dile getirdi.
Cenazeye katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cansever'in sohbetiyle, bilim adamlığıyla ve insanlığıyla örnek bir şahsiyet olduğunu dile getirdi. Cansever'in kendi tarzını oluşturmayı başarmış bir kişi olduğunu kaydeden Topbaş, "Belediyenin kültür vadisi projesinin şekillendirilmesinde emeği olmuştur. Bizim gibi meslektaşlarına hep örnek olmuş ve ilk günkü meslek heyecanını hiç yitirmemiştir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*