'Turgut Özal Demokrasi Ödülü' Abdullah Gül'e verildi

'Turgut Özal Demokrasi Ödülü' Abdullah Gül'e verildi.11893
  • Giriş : 17.03.2008 / 23:34:00

''Yeni Türkiye'nin Mimarı: Turgut Özal''ın belgeselin galası Bilkent Otel'de gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından hazırlatılan ''Yeni Türkiye'nin Mimarı: Turgut Özal'' isimli belgeselin galası ve ''Turgut Özal Ödülleri'' töreni Bilkent Otel'de gerçekleştirildi.

Geceye, Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanı Köksal Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek ve Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ankara Valisi Kemal Önal, AK Parti Manisa Milletvekili eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, AK Parti İstanbul Milletvekili eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, aralarında Ali Coşkun, Oltan Sungurlu ve Hasan Celal Güzel'in de bulunduğu eski bakanlar, yeni ve eski milletvekilleri, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal ve çok sayıda davetli katıldı.

''Turgut Özal Demokrasi Ödülü'', ''bir çok alanda demokratik badireyi demokratik kurallar çerçevesinde aşmış bulunan ve demokrasi alanında göstermiş olduğu tutum ve davranışlarıyla bu alanda dünyaya örnek olan yüce Türk Milleti'nin manevi şahsiyetine, bu manevi şahsiyeti temsilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e'' takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada geceye katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, gece ve hazırlanan belgesel için dernek yöneticilerini tebrik etti.

Turgut Özal'ın yakın dostlarının ve çalışma arkadaşlarının, onu en iyi tanıyan kişilerin gecede bulunduğunu belirten Gül, ''Turgut Özal'ı sizlere anlatacak değilim'' dedi.

Özal'ın Türkiye'nin kritik bir döneminde devlet adamlığı, dünyanın konjonktüründe büyük değişikliklerin yaşandığı bir dönemde Türkiye'ye liderlik yaptığını belirterek, ''Bu anlamda baktığımızda Özal, içine kapalı olan bir ülkeyi dışarı açan, daima değişimi öne çıkartan, reformist niteliğiyle büyük bir lider olmuştur'' diye konuştu.

Gül, Cumhurbaşkanı olduktan sonra eski cumhurbaşkanlarına ilişkin çok sayıda kitap okuduğunu, bunların arasında Özal ile ilgili kitapların da bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Bir taraftan demokratik değişikliği, reformları, diğer taraftan ekonomik reformları el ele götürmüştür. Teşebbüs, düşünce, ifade, inanç hürriyeti... Bütün bunları seslendirirken bir taraftan Türkiye'nin demokrasi de çok yol almasını, diğer taraftan da ekonomik yapımızın köklü bir şekilde değiştirilip, dünyayla bütünleşmesi ve rekabeti gerçekleştirmiştir. Bugün Türkiye bir çok konularda övünebiliyorsa, bir çok konularda takdir ediliyorsa ve geçmiş yıllarla mukayese ettiğimizde bir çok konularda büyük mesafeler aldıysa, şüphesiz ki Turgut Bey'in bunda çok büyük katkısı olmuştur. Öncülük yapmıştır, vizyon ortaya koymuştur, istikamet göstermiştir. Türkiye'ye ve Türk Milleti'ne yaptıklarından dolayı kendisine şükran borçluyuz.''

Turgut Özal'ın yaptıklarının hiçbir zaman unutulmayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bunların yaşatılıyor olmasının da takdire şayan olduğunu kaydetti.

Konuşmasının ardından Gül'e ödülü, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Başkanı Emin Başer tarafından sunuldu.

''Turgut Özal Ekonomi Ödülü''nü Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, ''Turgut Özal Bilim ve Teknolojiye Katkı Ödülü''nü ise Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi adına Başkan Prof. Dr. Salim Çıracı aldı.

Çalık ve Çıracı'ya ödüllerini, Cumhurbaşkanı Gül verdi.

DİĞER KONUŞMALAR

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Başkanı Başer, törenin açılışında yaptığı konuşmada, 17 Nisan 1993'te yaşamını yitiren eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı ölümünün 15. yıl dönümünde saygıyla andıklarını belirterek, yıl dönümü nedeniyle ''Yeni Türkiye'nin Mimarı: Turgut Özal'' belgeselinin hazırlandığını söyledi.

Belgeselde Özal'ın hayatının, bürokratlığının, özel sektördeki çalışmalarının, siyaset kariyeri ve Türkiye için yaptığı hizmetlerin anlatıldığını belirten Başer, belgeselin Özal ile ilgili ilk kapsamlı belgesel olduğunu kaydetti.

2006'da kurulan Derneğin, Özal'ın fikir, düşünce ve öngörülerini, gerçekleştirdiği projelerini, gerçekleştiremediği çalışmalarını gelecek kuşaklara aktarmayı amaçladığını ifade eden Başer, projeleri ve yayınları hakkında bilgi verdi.

Başer, Turgut Özal'ın ismini taşıyan bir üniversitenin kısa süre sonra hayata geçirileceğini dile getirdi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan da Turgut Özal ile ilgili anılarını anlattı.

Turgut Özal'ın adını taşıyan bir üniversite yapılmasını fikrini heyecanla karşıladığını dile getiren Toptan, ''Türkiye'de çok iş yapanlar zaman zaman çok da eleştiriliyor, ama böylesine büyük değerleri Türkiye hayattayken çok iyi anlayamıyor. Böyle kötü bir huyumuz var. Keşke onu hayatta iken, elbette milyonları arkasında sürekledi, ama yaptıklarını zannediyorum aradan yıllar geçtikten sonra daha iyi anlama imkanı bulabiliyoruz'' diye konuştu.

Toptan, konuşmasının ardından belgeselin yapımında emeği geçenlere plaketlerini verdi.

Gecede, ''Yeni Türkiye'nin Mimarı: Turgut Özal'' belgeselinden de kısa bir bölüm gösterildi.

Gazeteci Mehmet Barlas'ın sunumunu yaptığı belgesel, 45'er dakikalık 12 bölümden oluşuyor.

Yapımcı Yusuf Tümtürk, belgeselin ''Turgut Özal kimdi?'' sorusuna yanıt aradığını ifade ederek, belgeselde ''Özal yaşasaydı neler yapardı? Planları neydi? Öldü mü öldürüldü mü?'' gibi soruların cevaplarının ipuçlarını bulmanın da mümkün olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious