Turgut Özal demokrasi ödülü Meclis'in

Turgut Özal demokrasi ödülü Meclis'in.7059
  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Geçen yıl kurulan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği, ilk defa Anayasal görev süresini tamamlayabilen TBMM'ye 'demokrasi ödülü' verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin 8'inci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal, vefatının 14'üncü yıldönümünde, fikir ve projelerini yaşatmak amacıyla bir yıl önce kurulan 'Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği' tarafından organize edilen etkinliklerle anılacak.

Dernek bu yıl 'demokrasi' ve 'ekonomi' ödülü vermeye başlıyor. Demokrasi ödülüne, ilk defa Anayasal görev süresini tamamlayabilen TBMM layık görüldü.

Ekonomi ödülünün sahibi ise, Devlet Bakanı Ali Babacan. Ödül töreni, Özal'ın vefat yıldönümü 17 Nisan'dan iki gün önce gerçekleştirilecek. 14 Nisan'daki panelde 'Turgut Özal Vizyonu' anlatılacak. İlk ve orta öğretim öğrencileri arasında açılan kompozisyon yarışmasının sonuçları Mayıs ayında açıklanacak. Kocatepe Camii'nde bu yıl da mevlit okutulacak. Mevlit günü, 15 Nisan Pazar. Derneğin 5 bin şeker hazırlattığı geçen yılkı mevlit programına on binlerce kişi katılmıştı. Turgut Özal temalı fotoğraf sergisi 9 Nisan'dan itibaren gezilebilecek. Diğer etkinlikler gibi serginin adresi de Ankara. Özal'ın bu kadar sevilmesinde ve başarısında, hayata bakış açısı rol oynuyordu: "Ben öbür dünyaya inanır ve bu dünyanın bir geçiş yeri olduğunu düşünürüm. Öbür dünyada bugün yaptıklarının hesabı sorulur. İlim sahibinden ilmini, para sahibinden paranı doğru yolda kullandın mı diye sual edilir. Bize de, sana hizmet imkanı verdik, bu imkanı iyi değerlendirdin mi diye sorulur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious