"Turgut Özal neden öldürüldü" sorusunun cevabı

  • Giriş : 15.06.2008 / 03:00:00

İslam Kerimov’un Özbekistan’dan sürdüğü Muhammed Salih gizli kalmış gerçekleri gün yüzüne çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HABER AKTÜEL - Özbek lider İslam Kerimov’un Özbekistan’dan sürdüğü Muhammed Salih gizli kalmış gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Turgut Özal’ın öldürülme sebebine ışık tutan sürgündeki lider Salih, siyaseti; “günümüzün en kara işi” olarak değerlendirdi. Haber Aktüel Ankara Temsilcisi İrfan Karabulut’un sorularını yanıtlayan Özbekistan ERK Partisi lideri Muhammed Salih; “Hayatınıza bir dönem ilginç bir gelişme var. Turgut Özal ile randevulusunuz. 22 Nisan 1993’de geliyorsunuz ama öğreniyorsunuz ki Özal öldürülmüş. Bunu sizin randevunuzla irtibatlandırıyor musunuz?” sorusuna “Hayır. Ama Sayın Cumhurbaşkanı’nın öldürülmeden önce son haftadaki Türk dünyası gezisi dünyada derin tesir bıraktı ve öldürülmesine bu tesir etti.” diye cevap verdi.

 

Türkiye’nin zayıflamasını isteyenler olduğuna dikkatleri çeken Salih şunları söyledi: “Türkiye’de karışıklık ortaya çıkaranlar tek bir grup değil. Bu gruplar aslında birbiriyle de düşman. Ama ‘ortak düşman Türkiye’ deyip stratejik saldırılar tertip ediyorlar. Jirnovski bunu çok açık söylemişti. Türkiye’nin zayıflamasını isteyen ve dış düşmanlar var. Daha çok dışarıdan güdümlü bir hareket. Mesela Türk dünyasının lideri Türkiye olmasın diye önüne engeller çıkaran Amerika’dır.”

 

“YALANCI SİYASETÇİLER CEHENNEM GİBİ HAYAT YAŞIYORLAR!”

 

Siyaseti bir savaş olarak nitelendiren Salih, yalan söyleyen siyasetçilerin cehennem gibi bir hayat yaşadığını ileri sürdü. Siyaset dürüst ve doğru olmaktır” diyen Muhammed Salih; “Siyaset dürüst ve doğru olmaktır. Ama günümüzün siyasetçileri siyaseti çok yüzlülük gibi algılıyorlar. Geçmiş tarihimizde atalarımız da siyaset yapardı ama doğruydular, haklıydılar. Hep kazanan oldular. Osmanlı tarihi bunun örnekleri ile doludur. Diğer siyasetçiler dürüst değil. Aslında yalancı siyasetçiler cehennem gibi bir hayat yaşıyorlar. Ben dünyayı dolaşıyorum. Kaç defa suikast girişimi oldu. Bakın şimdi burada sizinle korumasız görüşüyorum. Allah doğru olanların yardımcısıdır.” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin Özbekistan'daki iktidarı politik yönden desteklediğini anlatan Salih, bu desteğin kendi oluşumlarını zor duruma sürüklediğini kaydetti. “Özbekistan’a bir daha gidecek misiniz?” sorusuna çarpıcı cevaplar veren Salih; Çok yakında Özbekistan’a gideceğim. Halk ayaklanacak. Bu ihtilal değil, bu halkın öz verisi. Biz gideceğiz ve kendi seçimimizi yapacağız.” dedi.

 

Türkiye’ye “birleşelim” teklifi sunan Salih, temel meselelerde birleşmenin gerekliliğini vurgulayarak tek para birimi, tek ekonomik güç, gümrüksüzlük ve alfabe birliğini birleşmenin olmazsa olmazları olarak gösterdi.

 

“ABD MÜSLÜMANLARA İLGİYLE BAKIYOR”

 

ABD’nin Müslümanları ilgiyle izlediğinin altını çizen Salih tespitlerinde şunları aktardı: “Moskova, Batı ve ABD doğudaki Müslümanlara, Türk devletlerine ilgi ile bakıyorlar. Çünkü menfaatleri var, bizim de var. Bu dengeyi sağlam politikalar üzerine oturtmak lazım. Milliyetçilik politika değildir, ülküdür. Politika için güç verebilir. Millet için çalışmak, milleti sevmek her insanın, politik düşüncesi ne olursa olsun asli görevidir. Milliyetçilik, politika değil mefkûremizdir. Politikamız için, milli devlet kurmamız için itici güçtür.”

 

www.haberaktuel.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious