Turgut Özal'ın hayali

Turgut Özal'ın hayali.19149
  • Giriş : 27.12.2007 / 13:09:00

Türkiye'de bunlar da mı oluyormuş ! dedirten güzel gelişmeler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rahmetli Turgut Bey'in hayali gerçekleşiyor,bu gelişmeler Türkiye tarihi düşünüldüğünde küçümsenecek gelişmeler değil!... Nuh Gönültaş yeni Türkiye'yi yazdı.

Şu kesin, 2. AK Parti hükümeti muktedir olma konusundaki engelleri, tuzakları, boykotları aşmaya başladığından beri "Türkiye'de bunlar da mı oluyormuş" dedirten güzel gelişmelere imza atıyor. Bir kere devlet ile millet barışma sürecine girdi.

Belki de Türkiye için en büyük kazanım bu! Devlet halkı zorlayan, iten, ezen yapıdan "garson devlet" tabir edilen biçime hızla dönüşüyor.

Daha önce unutulmuş, kendi kaderine terk edilmiş, "Yurtta sulh cihanda sulh" sözünün yanlış anlaşılması sebebiyle kendileri ile hiç ilgilenilmemiş yurtdışındaki Türkler'le, diaspora ile ilişki kuruluyor.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Batı Trakya'daki Türkler'i ziyareti gözlerimizi yaşarttı. Devletin uygulamaları tarafından mağdur edilmiş olanlar bizzat Başbakan tarafından aranıp gönlü alınıyor. Düşünün, bir uygulamadan dolayı gönlünüz kırık, zihniniz öfke dolu iken Başbakan sizi telefonla arıyor, gönlünüzü alıyor ve mağduriyetinizin düzeleceğini söylüyor. Bu ne güzel bir durum. Ömür boyu unutulmayacak bir şey...

Komşularımızın hepsini düşman görmekten vazgeçip onlarla ilişki kuruluyor.

İran düşman, Irak düşman, Suriye düşman... Görüldü ki, herkesi düşman gören sonunda tek başına kalıyor...

Bu ülkelerle dostane ilişkilere girilmesi Türkiye'nin bölgesindeki gücünü de fevkalade artırıyor.Türkiye'ye gelen giden yabancı devlet adamlarının haddi hesabı yok. Ankara hızlı diplomasi trafiğinin merkezi haline geliyor.

Halk ile devlet barıştıkça Anadolu insanının sermayesi de artıyor. İhracat rakamlarının yüz milyar doları aşmasında elbette Anadolu sermayesinin payı büyük.

Dolayısı ile paylaşım da giderek adil hale geliyor.

Sivil toplum kuruluşları ülkede nerede garip, fakir, aciz insan varsa yardımına koşuyor. Binlerce, on binlerce hatta yüzbinlerce aileye yardımlar yapılabiliyor. Gariplerin kapısı çalınıyor, evlerine et götürülüyor, ceplerine harçlık konuluyor. 28 Şubat günlerinde sivil toplum kuruluşlarının depremzedelere bile yardım etmesinin engellendiği hatırlanırsa yapılan hizmetin boyutları biraz daha anlaşılır. Dikkat ediyor musunuz, sık sık medyada kopartılan irtica yaygaraları bitti. Bazıları zaman zaman irtica kampanyası yapmak içi başını çıkarsa bile hemen yalanı ortaya çıkarılıp yüzlerine çarpılıyor.

Rahmetli Turgut Bey'in hayali gerçekleşiyor, millet devlet içinin yerini devlet millet için alıyor.Belki de Cumhuriyet tarihinde ilk defa halkın önemsendiği bir ülke şekillenmeye başlıyor! Bu gelişmeler Türkiye tarihi düşünüldüğünde küçümsenecek gelişmeler değil!

NUH GÖNÜLTAŞ/BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious