Turhan Çömez'den Baykal açıklaması!

Turhan Çömez'den Baykal açıklaması!.9628
  • Giriş : 14.09.2008 / 04:14:00
  • Güncelleme : 13.09.2008 / 22:05:53

Ergenekon sanığı olarak aranan firari Turhan Çömez, Baykal ile yaptığı görüşmelere açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün'ün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelttiği, "Sayın Baykal Ergenekon iddianamesinde adı geçen Çömez'le ne görüştüğünü açıklamak zorundadır?" sorusuna Baykal'dan önce firari Çömez cevap verdi.

Ergenekon davası sanığı olarak aranan ve son olarak eğitim için gittiği Londra'da metroda görüntülenen AK Parti eski milletvekili Turan Çömez kendi ismini taşıyan internet sitesi aracılığı ile Nihat Ergün'ün sorularına sert bir üslupla cevap verirken, Baykal ile yaptığı görüşmelere açıklık getirdi.

GÖRÜŞMELERE ANLAM YÜKLEMEK ABESLE İŞTİGAL

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün"ün Deniz Baykal"a yönelttiği, “Turhan Çömez Ergenekon iddianamesinde adı şüpheliler arasında yer almaktadır. Sayın Baykal Ergenekon iddianamesinde adı geçen Çömez'le ne görüştüğünü açıklamak zorundadır? Turhan Çömez sana bazı belgeler verdi mi? Yurtdışına kaçması konusunda akıl verdin mi?" şeklindeki soru üzerine açıklama yapma gereği duyduğunu belirten Çömez, Baykal"ı iki kere ziyaret ettiğini açıkladı. Bu görüşmelerin, birincisinin o dönemde Flash TV"de yaptığı televizyon programı için, ikincisinin de yeniden genel başkan seçilmesinden dolayı kutlama amaçlı olduğunu belirten "Ergenekon firarisi" Turhan Çömez, görüşmelere bunların dışında bir anlam yüklemenin abesle iştigal olduğunu söyledi

Nihat Ergün"e cevap niteliğindeki açıklamada, “Kafanızda oluşturduğunuz kimi soru işaretleri ile kamuoyunu kasıtlı bir sekilde yanlış yönlendirmenizi yakışıksız ve önyargılı bir davranış olarak değerlendiriyorum.” diyen Çömez, Medeni insanların fikirleri aynı olmasa da birbirleri ile görüşüp konuşabileceğini ifade etti.

ERGÜN'Ü ESEFLE KINADI

Çömez, Ergün"ün Baykal"a yönelttiği “Sayın Baykal Ergenekon iddianamesinde adı geçen Çömez'le ne görüştüğünü açıklamak zorundadır? Turhan Çömez sana bazı belgeler verdi mi? Yurtdışına kaçması konusunda akıl verdin mi?" sorusuna verdiği cevapta Ergün"ü esefle kınadığını söyledi. "Aynı Parlamento'da 4.5 yıl görev yapmış siyasilerin de görüşüp konuşmalarından doğal bir şey olamaz.” diyen Çömez şunları söyledi; “Sayın Baykal'a kimi belgeleri verdiğimi ima eden sözlerinizi de esefle okudum. Siz sanırım derin gündemlerinize kendinizi çok kaptırmış olmalısınız ki, her şeye bir kulp takma ve anlam yükleme gayretindesiniz. Şunu çok iyi bilin ki, böyle bir şey asla olmadı, olamaz."

KAÇMADIM HERŞEY PLANLIYDI

Yurtdışına çıkışının kaçma değil aylar öncesinden planlanmış bir ziyaret olduğunu iddia eden Çömez, AKP Grup Başkanvekili Ergün"ün, yurt dışına çıkmasını "kaçma olarak" nitelendirmesine, “Son derece düzeysiz buluyorum” diye cevaplayarak şöyle devam etti. "Aylar öncesinden planlanmış ve herkesin bildiği bir eğitim programını bu şekilde nitelemeniz, siyasi üslubunuz ve sözlerinizin değeri hakkında da açık bir fikir veriyor." Diye konuştu.

“Aylar öncesinden planlanmış ve herkesin bildiği bir eğitim programını bu şekilde nitelemeniz, siyasi üslubunuz ve sözlerinizin değeri hakkında da açık bir fikir veriyor.”

22 Temmuz'dan sonra pek çok bakan, parti yöneticisi ve milletvekili ile görüştüğüne işaret eden Çömez, açıklamasına şöyle sürdürdü: "Bu görüşmelerim de son derece medeni ve yapıcı olmuştur. Dilerim bunlara da bir anlam yükleme çabası içine girmezsiniz. Gelmeden bir gün önce Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Hayati Yazıcı ile kendisinin talebi üzerine görüştüm ve Londra'daki programımdan söz ettim. Umarım Sayın Yazıcı'yı da gümrüklerden sorumlu bakan olarak beni yurtdışına kaçırmakla suçlamaya kalkmazsınız."

Şahsi web sitesinden yaptığı açıklamasının son kısmında AK Partili Ergün'e “ufkunu genişlet” diye tavsiyede bulunan Çömez şöyle konuştu: "Türkiye'ye dünyadan bakın. Dünyaya Türkiye'den bakın. Ve dünyaya dünyanın her yerinden bakın. Ufkunuzu o daracık pencerenizin dışına taşıyın. Göreceksiniz ki gerçekler çok farklı. Sorumluluk makamında olan sizlerin yapması ve yapmaması gereken çok şey var. Bunları, ülkeme döndüğümde eğer gözlerimin içine bakmaya cesaretiniz olacaksa yüz yüze anlatmak isterim. Size yalnızca doğruların aydınlattığı bir yolda başarılar diliyorum."

ÇÖMEZ VE AYGÜN'LE NE GÖRÜŞTÜN?

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün önceki gün yaptığı basın açıklamasında CHP lideri Deniz Baykal'a, Ergenokon sanıkları Turhan Çömez ve Sinan Aygün'le yaptığı görüşmelerle alakalı sorular yöneltmişti. Ergün, Deniz Baykal'ın Turhan Çömez ile yurtdışına kaçmasından bir-iki gün önce görüştüğünü belirterek, "Turhan Çömez Ergenekon iddianamesinde adı şüpheliler arasında yer almaktadır. Sayın Baykal Ergenekon iddianamesinde adı geçen Çömez'le ne görüştüğünü açıklamak zorundadır? Turhan Çömez sana bazı belgeler verdi mi? Yurtdışına kaçması konusunda akıl verdin mi?" demişti.

AKP'li Nihat Ergün ayrıca, emekli paşalar Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'la birliklte Ergenekon sanığı olarak gözaltına alınan ve 14 gün ceza evinde kalan ATO Başkanı Sinan Aygün'le ilgili olarak Baykal'a "Sayın Baykal, Ergenekon kapsamında tutuklanan Sinan Aygün'le neden iki defa görüşmüştür. Bu görüşmelerin içeriğini neden açıklamamaktadır. Yoksa Ergenekon'un avukatı olarak Sinan Aygün'e taktik mi vermiştir?" sorusunu yöneltmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*