Turist, ameliyat masasında kaldı

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde kalp hastası yaşlı bir Alman turistin kalça kırığı ameliyatı sonrası kalp krizinden ölümü üzerine inceleme başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Serik ilçesine bağlı Belek beldesinde tatil yaptığı sırada düşerek kalçasını kıran Alman turist Alfred Dobel (75), oteldeki doktorun müdahalesinden sonra eşi Petra Dobel tarafından getirildiği Alanya'daki özel bir tıp merkezine, 2 uzman doktor ve 1 anestezi uzmanının katıldığı operasyonla ameliyat edildi.

Dobel, ameliyattan yaklaşık bir saat sonra tıp merkezinde hayatını kaybetti.

Antalya İl Sağlık Müdürü Hüseyin Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turistin ölümüyle ilgili inceleme başlattıklarını belirterek, ''Konuyla ilgili özel ekip görevlendirdim'' dedi.

-''NORMAL ÖLÜM OLAYI OLARAK KAYITLARA GEÇTİ''

Alanya Sağlık Grup Başkanı Dr. Suat Ahmet İnceer de söz konusu tıp merkezinin turistin ölümüyle ilgili bir kusurunun olmadığını açıkladı.

İnceer, uzmanların, sol kalçasında kırık tespit edilen Dobel'e, ameliyat önce kalp hastası olduğu için ameliyatın riskli olabileceğinin söylendiğini kaydetti.

Hasta ve eşinin uyarılara rağmen tüm sorumlulukları aldıklarını ifade eden İnceer, ''Turist, ameliyat sonrası kalbine yenik düşmüş. Zaten tıp merkezinde yoğun bakım ünitesi dahil bütün donanımlar mevcut. Konuyla ilgili bize herhangi bir şikayet başvurusu yapılmadı. Normal ölüm olayı olarak kayıtlara geçti'' diye konuştu.

-TIP MERKEZİ BAŞHEKİMİ-

Özel Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Muhittin Güçlü ise, Alfred Dobel'in kendilerine, kalçasındaki kırık nedeniyle başvurduğunu söyledi. Güçlü, şunları kaydetti:

''Kendisine kalp hastası olduğunu söyledik, ancak eşiyle birlikte bütün riski üslendiklerini kaydettiler ve biz de kendilerinden imza aldık. Ayrıca sigorta şirketiyle de sözlü anlaşma sağladık. Yapılan tahliller sonrasında hastamızı ameliyata aldık. Ancak hastamız ameliyattan 1 saat sonra kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bu konuda ilgili mercilere bilgi verdik.''

Turistin ölümünde herhangi bir kusurları olmadığını anlatan Güçlü, tıp merkezlerinin ameliyat için gerekli donanıma sahip olduğunu, ameliyat sonrası hastaların gözlem altında tutulabileceği yoğun bakım ünitelerinin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious