Turist azalınca otellerde dolmadı

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde geçen yıl Mayıs ayında otellerdeki doluluk oranı yüzde 67 olarak gerçekleşirken, bu yıl oranın yüzde 48'e gerilediği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin vatandaşlarını İspanya'ya yönlendirmesi, 2006 Dünya Kupası'nın Türkiye'ye en çok turist gönderen Almanya'da yapılması, kuş gribi ve karikatür krizi gibi nedenlerden dolayı turizm işletmecileri zor günler yaşıyor. Sektördeki çıkmaz durum, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) tarafından açıklanan rakamlara da yansıdı. 2005 yılı Mayıs ayında yüzde 67 olarak gerçekleşen doluluk oranı, bu yılın Mayıs ayında yüzde 48 olarak gerçekleşti.

ALTİD tarafından yapılan açıklamada, Haziran ayı hedefi yüzde 54 olurken bu rakamın, 2005 yılı Mayıs ayındaki doluluk oranının bile çok altında olduğu görülüyor. Alanya'da turizm sektöründe ele alınacak konular, Kleopatra Plajı'nın kayalaşması, inşaatlaşmanın artması ve doğal güzelliklerin yok olması olarak belirlenirken, yetkililerin bu sorunların çözümüne yönelik neler yapacağı ise merakla bekleniyor.

ALTİD tarafından yapılan açıklamada, Alanya'yı tercih eden turistlerin başında Almanlar geliyor. Tatil için Alanya'yı tercih eden ülkeler ve oranları şöyle: Almanya yüzde 43, Rusya yüzde 19, Hollanda yüzde 7, Norveç yüzde 3, İsveç yüzde 3, Polonya yüzde 3, Danimarka yüzde 2, Çek Cumhuriyeti yüzde 2, Avusturya, İngiltere, Finlandiya, Fransa, İsviçre, Estonya, Letonya, Ukrayna ise yüzde 1 olarak açıklandı.

Yine ALTİD'in açıklamalarına göre, şu an en fazla turist yüzde 69 doluluk oranı ile İncekum bölgesinde bulunuyor. Diğer bölgelerin doluluk oranı ise şöyle: Okurcalar yüzde 66, Konaklı yüzde 64, Merkez yüzde 51, Oba yüzde 31, Tosmur, Kestel yüzde 39, Mahmutlar yüzde 22, Kargıcak yüzde 30.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious