Turist fiyatına tatil

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Tatilde "yabancı turiste düşük, yerliye pahalı fiyat" yakınması bu yıl bitiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yerli turist yıllarca kendi ülkesinde yüksek fiyatla kalırken, bu yıl erken rezervasyon kampanyaları sayesinde yabancı turiste verilen fiyatı yakalama imkanına kavuştu.

Yıllardır kendi ülkesinde yüksek fiyatla tatil yapan yerli turist erken rezervasyona koşunca ilk kez yabancı ile aynı fiyata tatil imkanına kavuştu. Bazı oteller fiyatlarını genelde geçen yıla göre yüzde 10 daha düşük belirlerken, buna bir de yüzde 15-20'lik erken rezervasyon indirimi eklenince geçen yıl bir gece için 100 YTL veren yerli turist aynı tesiste bu yıl 70 YTL'ye kalmanın keyfini sürüyor.

ANADOLU TATİLE KOŞUYOR
Üstelik bu yıl ücretsiz uçakla ulaşım da tatilin 'bonusu'. Erken rezervasyonda ikinci turu 5 Hazirangünü kapatmaya hazırlanan ETS Tur'un Operasyon Müdürü Suat Özbek, "Yıllardır yerli turist, 'ben kendi ülkemde neden daha pahalı kalıyorum' diye isyan ediyordu. Bu kez erken rezervasyon ile bu imkana kavuştular. İlk kez birçok yerde yerli turist ile yabancı turist bu yıl yaklaşık aynı fiyattan kalacaklar" dedi. Bu yıl yerli turist birçok ilki sergiliyor. Özbek, Anadolu'daki acentelerde bir istatistik yaptıklarını da belirterek, "Bu yıl Anadolu'daki acentelerimizin payı ciddi anlamda arttı. Anadolu'nun çeşitli illerinden güneye tatil yapmaya gidenlerde yüzde 25'lik bir artış gözlüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Özbek, şirketlerin yüzünü iç pazara dönerken birtakım avantajları da beraberinde getirdiğini dile getirerek sözlerine şöyle devam etti: "Bu yıl bazı yerli turist geçen seneye göre yüzde 20-30 daha ucuza tatil yapma imkanına kavuştu. Bu sırada 12 taksit, 6 taksit gibi vadeler de yapıldı. 5 Haziran'a kadar da fırsat devam ediyor. Temmuz ve ağustos aylarında tatil yörelerinin dolu dolu olacağını şimdiden görüyoruz. Yabancıdan boşalan yeri Türk turizmcisi yerli turist ile kapatmayı başardı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious