Turist kıza tecavüz davasında tahliye

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

İstanbul’da Guatemala uyruklu bir kıza tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan tutuklu 5 sanığın tahliyesine, karar verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul’da Guatemala uyruklu bir kıza tecavüz ettikleri gerekçesiyle yargılanan tutuklu 5 sanığın tahliyesine, yakalama emri ile aranan 1 sanık hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına karar verildi.
İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklardan Bedri Şahin, Murat Çetin, Tayfun Ermiş ile Ziya Yalçın getirildi. Tutuklu Cengiz Adıgüzel’in getirilmediği duruşmada, Erkan Sarıkaşlı da yakalanamadığı için hazır edilemedi.
Duruşmada sorgusu yapılan Murat Çetin ifadesinde, üzerine atılı suçu işlemediğini belirterek, bir arkadaşının kendisini araması üzerine Fatih Zeyrek’teki parka gittiğini anlattı.
Çetin, Tayfun Ermiş’in kızla birlikte olduğunu söylemesi üzerine o güne kadar tanımadığı sanıklardan Bedri Şahin’in yanında bulunan kız ile konuştuğunu ve 50 YTL karşılığında birlikte olduklarını öne sürdü.
Mağdurun kendisine tecavüz edildiği yönünde ifade verdiği anımsatılan Çetin, "Onun ifadesini kabul etmiyorum. Kendisine zorla tecavüz etmiş değilim" dedi.

SAVCININ GÖRÜŞÜ
Görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Sait Ömer Arslan, "sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların azlığı" dikkate alınarak, tahliyelerine karar verilmesini istedi.
Mahkeme heyeti de, tutuklu sanıklar Murat Çetin, Cengiz Adıgüzel, Tayfun Ermiş, Bedri Şahin ve Ziya Yalçın’ın tahliyelerine, yakalama emri ile aranan Erkan Sarıkaşlı hakkındaki bu kararın kaldırılmasına oy çokluğuyla karar verdi.
Üye Hakim Sevtap Yılmaz, sanıkların tahliye kararına muhalif yönde oy kullandı.
Mahkeme, ABD’de yaşayan Anaizabel Barilyas’ın istinabe yoluyla ifadesinin alınması, Sarıkaşlı’nın sorgusunun yapılması ve eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.
Olay tarihinde yaşları 18’den küçük olan 2 sanık hakkındaki dava ise halen İstanbul 3. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.

İSTENEN CEZALAR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Fatih’te 31 Aralık 2006 gecesi Türkiye’ye turist olarak geldiği öğrenilen Guatemala uyruklu ABD’de yaşayan Anaizabel Barilyas’a tecavüz edildiği anlatılıyor.
İddianamede sanıkların, 13,5 yıldan 28 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious