'Turist sayısında çok fazla bir gerileme yok'

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen, turizmcilerin iddia ettiği gibi gelen turist sayısında çok fazla bir gerileme olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 11.'sini Adana'da gerçekleştirdiği Desitasyon Çalıştayına katılan Müsteşar İsen, son günlerde kamuoyunda sıkça tartışılan turizm sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Turizm sektörünün gelen turist sayısında çok gerileme olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını öne süren İsen, "Ülkemize gelen turist sayısında yüzde 4'lük bir gerileme yaşanmasına rağmen, gelen turist profilinde artış yaşıyoruz. Bu da gelirlerdeki artıştan anlıyoruz. Çünkü ülkemize daha zengin turistler geliyor. Esnafın ağlamasına rağmen turizm büyümeye devam ediyor. 2010'da ülkemize gelen turist sayısının 30-35 milyon ve ortalama harcamasının ise bin dolar hedefleniyor. Ülkemize gelen turist başına gelir 732 dolar. Dünya ortalaması 750 dolar. Bizim ülkemizde turizm anlatıldığı kadar ucuz değil." dedi.

TURİSTLER GÖÇMEN KUŞU DEĞİL

Turizmin 49 ana sektöre katkısı olduğunun anlatan İsen, bizim Turizmcinin bunun tersi olan, turizmin bu 49 ana sektörden olumsuz etkileneceğini düşünmediğini kaydetti. Turizmin havaalanındaki pasaport memurunun davranışından dışarıdaki taksici ve esnafın tutumuna kadar her durumdan olumlu yada olumsuz etkileneceğini savunan Prof. Dr. Mustafa İsen, daha sonra şunları söyledi: "Turist bir göçmen kuşu değil. Onu ürkütmemeye özen göstermeliyiz. Bunun için tam bir bilinç gerekiyor. Bunun dışında turizmi buraya çekecek cazibe mevcut. Tarihin çok eski dönemlerine ilişkin yerleşim birimlerine sahibiz. Coğrafya güzel. Eğer gerekli ulaşım birimlerine de sahipseniz sürekli gelen turist kafilelerini görecekseniz."

Türkiye'de duble yol ağları ile şehirlerin bir birilerine çok yakınlaştığını, hava ulaşımındaki ucuzluğun da artık Türk turizmine daha büyük katkı sağlayacağını savunan Kültür Bakanlığı Müsteşarı İsen, "Artık havada bir dolara yolcu taşınıyor. Bu güzel gelişmelerden nasibimizi alacağız. Geriye bir konaklama tesisi kalıyor. Bu alanda da yoğun yatırımlar var. 2005'de Türkiye'de 114 otel yapıldı. Çorum'da sadece 4 adet otel yapıldı." diye konuştu.

ÇUKUROVA TURİZMİNİ Ankara'DAN TANZİM EDEMEYİZ

Adana'nın deniz, tarih ve doğasıyla dünyanın ve Türkiye'nin en güzel yerlerinden birisi olduğunu savunan İsen, Karataş ve Yumurtalık ilçelerinin turizm teşvik kapsamına alınmasına ilişkin kararnamenin bakanlar kurulunun imzasına açıldığını söyledi.

Kozan'daki tarihi miras için de Müzeler Genel Müdürlüğü'nün çalışma başlattığını kaydeden İsen, "Yayla turizmini ayrı ele alacağız. Çünkü yaylacılık farklı bir iş, Yayla turizmi farklı. Yayla turizminden söz ederken kış ve yaz turizmini beraber düşünmeliyiz. Adana'da yapacağımız desitasyon çalışmasıyla yörenin turizme açılmasını sağlayacağız. Bugün yapılacak grup çalışmalarında nelerin yapılacağı ele alınacak. Ardından 6 ay sonra hangi grupların görevini yaptığını göreceğiz."

Adana Valisi Cahit Kıraç'da kentin tarihi ve doğal güzelliklerinin turizmden hak ettiği payını alamadığını bunun için bakanlıktan bazı beklentilerinin olduğunu söyledi.

Sahil bandının turizm teşvik bölgesi ilan edilmesi, ardından altyapısının yapılması ve imar düzenlemesinin yapılmasını isteyen Kıraç, turizm yollarının iyileştirilmesi, Anavarza Kalesi ören yeri üzerine kurulmuş olan Dilekkaya Köyü'nün başka bir yere nakledilmesini gerektiğini vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'da Türkiye'nin 22 yıl önce 300 milyon dolar turizm geliri olduğunu, dönemin başbakanı Turgut Özal'ın her türlü eleştirilere rağmen almış olduğu imar değişikliği ve alt yapı değişiklikleri ile Türkiye'yi bugünkü noktaya getirdiğini söyledi.

Bugünkü Kültür ve Turizm Bakanı'nın da ormanları turizme açmak için yapmış olduğu girişimin engellendiğini belirten Durak, görülmeyen güzelliklerin kime ne fayda sağladığını sorarak, "Eğer turizmin canlanmasını istiyorsak önce imar düzenlemesi ve altyapı çalışmaları tamamlanmalı." dedi.

Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş da Adana'nın turizm potansiyelinin gerektiği gibi değerlendirilmesi durumunda istihdama büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Daha sonra Desitrasyon çalışmasına geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious