Turist sayısının 30 milyonu aşması bekleniyor

Turist sayısının 30 milyonu aşması bekleniyor.21778
  • Giriş : 04.07.2008 / 16:09:00

Tüm olumsuzluklara rağmen 2009'da Türkiye'ye gelecek turist sayısının 30 milyonu aşması bekleniyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, petrol fiyatlarının artmasının en çok uçak şirketleri ile turistlerin karşılanışı, otellere yerleştirilmesi ve otellerle bağlantıları yapan (incoming) acenteleri etkilediğini söyledi.

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm dünyasında, artan petrol fiyatları nedeniyle büyük tedirginlik yaşandığına dikkati çekerek, petrol fiyatlarının artması nedeniyle uçak şirketlerinin ve incoming acentelerin maliyetlerinin arttığını vurguladı.

"Petrol fiyatlarının artması en çok uçak şirketleri ile incoming acenteleri etkiliyor" diyen Barut, uçak şirketleri, oteller ve incoming acentelerinin, anlaşmalarını bir yıl öncesinden yaptıkları için fiyat
artışlarından turistlerin etkilenmeyeceğini bildirdi. Barut, acenteler ve uçak şirketlerinin oluşacak zamları karşı tarafa yansıtamadığına dikkati çekerek, maliyetlerin artmasının kuruluşların zarar görmesine neden olduğunu belirtti. Yiyecek ve içecek fiyatlarının artmasının, son dönemde elektriğe yapılan zamların da otelleri etkilediğini ancak otellerin bu zamları turistlere ve oda fiyatlarına yansıtamadığına dikkati çeken Barut, "Otellerde oda fiyatları bir yıl öncesinden belirlendiği için gelen zamlar turistlere yansıtılamıyor. Hem petrol fiyatlarının artması hem de elektrik ile yiyecek ve içeceklerin fiyatlarının zamlanması bilançolarda kendini gösterecektir" diye konuştu.

"FİYAT ARTIŞLARI TURİSTE GELECEK YIL YANSIR"

Ahmet Barut, gerek petrol fiyatlarının, gerekse elektrik ve diğer girdilerin artmasının turistlere yansımasının gelecek yıl olacağını işaret ederek, "Petrol fiyatlarının artışı tüm dünyada 2009 yılında paket tur fiyatlarının artmasına neden olacak. Pazarın bu konuda tepkisi ne olacak bilemiyoruz. Ancak bütün olumsuzluklara rağmen biz turizmde umutluyuz" dedi.

"2009 YILI ANLAŞMALARI YAPILIYOR"

Barut, otellerin 2009 yılı kontratlarını yapmaya başladığını da vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Fiyat artışlarına rağmen Türkiye’ye 2009 yılında gelen turist sayısı yüzde 5-10 artarak 30 milyonu aşacaktır. Gerek 2009 gerekse 2010 yıllarında turizmdeki hedeflerimize ulaşacağız. Türkiye turizmde iyi yolda. Yıl içinde oluşan zamlar sektörü zaman zaman zor durumda bırakıyor. Bir turistin tatil paketi için ödediği paranın yüzde 42’si civarında otele, yüzde 40’ı uçağa ve kalanı acentelere gidiyor. Her oluşan olumsuzluk sektördeki işletmelerin bilançolarına yansıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious