Turist yerine gürültü taşıyorlar

Turist yerine gürültü taşıyorlar.15217
  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Antalya'ya gelen uçaklar, turist yerine gürültü taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uçak gürültüsü için istenilen değerlerin gece 55 db, gündüz ise 65 db olduğunu hatırlatan MMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Karaman "Değerlerin ne kadar üstüne çıkıldığı siz düşünün. Bu desibeller üzerinde uçulduğuna göre gürültü var." dedi.

Gürültünün uçakların alçaktan uçması ve kısa mesafede iniş yapmamalarından kaynaklandığını ifade eden Karaman, çok gürültülü oldukları bilinen Rus uçaklarının ise gece Antalya'ya indirilmemesini istedi.

Antalya'da uçak gürültüsünden en fazla etkilenen Güzeloba Mahalesi muhtarı Yusuf Elmas'ın başvurusu üzerine yaptıkların ölçümlerde elde ettikleri bulguları basın mensupları ile paylaşan Mustafa Karaman, standart değer olarak kabul edilen 65 db'nin çok üzerinde sonuçlara ulaştıklarını açıkladı.

Lara semtindeki Sera Otel civarında saat 17.41'de yaptıkları ölçümlerde gürültünün 101 desibele ulaştığını tespit ettiklerini belirten Karaman, Gürültü Kontrol Yönetmeliği'nde belirlenen değerin çok üzerine çıkıldığını kaydetti. Yönetmelikte belirlenen sınırın 65 desibel olduğunu hatırlatan Karaman, gürültünün uçakların alçak uçuş yapmasından ve hava yollarının maliyeti artığı gerekçesi ile yakıt tasarrufu sağlamak için kısa mesafede havalanmamalarından (short-cut) kaynakladığını dile getirdi.


"RUS UÇAKLARININ İSE ANTALYA'YA GECE İNİŞLERİNİ YASAKLAMALIYIZ"


Antalya'nın bir turizm kenti olduğunu ve amaçlarının turizme zarar vermek olmadığını ifade eden Karaman "Gürültü, uçakların alçak iniş ve kalkışlarından kaynaklanıyor. Avrupa ülkelerinde bu tip uçuşlara izin verilmemekte. Bizim ülkemizde de aynısı uygulanmalı. Uçakların inişlerini radar kontrolü ile sağlamalıyız ve kısa mesafe uçuşlarını tercih etmeliyiz. Gürültülü Rus uçaklarının ise Antalya'ya gece inişlerini yasaklamalıyız. Gece 24 ile sabah 8 saatleri arasında Antalya'ya inememeliler." diye konuştu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesine (DHMİ) daha önce defalarca baş vurulmasına karşın gerekli önlemlerin alınmayarak, denetim yapılmadığına işaret eden Karaman, "Hava limanı ve Lara gibi gürültünün yüksek olduğu yerlere ölçüm cihazları yerleştirilmeli. Sınır değerleri aşan uçaklara ağır cezalar verilmeli. Hava limanı çevresinde yapılaşmaya izin verilmemeli. Mevcut yapılara izolasyon şartı getirilmeli." şeklinde konuştu.

Uçakların neden olduğu gürültüden en fazla rahatsız olan bölgelerin başında gelen Güzeloba Mahalle Muhtarı Yusuf Elmas ise 10 bin imzalı bir şikayet dilekçesini Ulaştırma Bakanlığı'na iletmelerine karşın cevap alamadıklarını aktardı.

30 bin kişinin yaşadığı mahallelerinde vatandaşlar gibi turistik işletmelerin de rahatsız olduğunu anlatan muhtar Elmas, "Uçakların geçtiği hat üzerindeki evlerin değeri çok düşük. Kiracılar uzun süre oturmuyor. Çok fazla boş daire var. Bir kez gelen turist bir daha o otele gelmiyor." dedi.

Gürültünün insanlar üzerindeki etkileri

Gürültü Değeri İnsanlar üzerindeki fiziksel ve ruhsal etkileri

20-30 db Psikolojik olarak etkiler

45-50 db İnsanların yüzde 50'sinde uykusuzluğa neden olur

65-70 db Kan basıncı, yüksek kalp atması, nefes almada değişikliğe yola açar

90-120 db Kısa süreli duymama

120 db İşitme zorlukları, Ağrı başlangıcı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious