Turiste camide tecavüz davasında tahliye

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

İstanbul’a tatile gelen İspanyol turiste "tecavüz ettiği ve içinde cep telefonu ile para olan çantasını aldığı" iddiasıyla tutuklu yargılanan sanık tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Yavuz Kaya katıldı.
Mahkeme Heyeti Başkanı Atilla Hekimoğlu, Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Dairesi’nden gelen yazıda, sorulan konulara ilişkin cevapların 27 Kasım 2006 tarihli raporda belirtildiğinden dosyanın çalışılmadan iade edildiğinin bildirildiğini tutanağa yazdırdı.
Başkan Hekimoğlu, dava konusu olaya ilişkin MOBESE görüntülerinin bilirkişi tarafından incelendiğini, hazırlanan raporda, görüntülerde insan yüzünü belirleyecek referans bilgilerin düşük olduğunun bildirildiğini tutanağa geçirdi.
Sanık avukatı Sait Tanrıverdi de gelen raporların iddialarını doğruladığını belirterek, müvekkilinin teşhis edilmesinin polisin yönlendirmesiyle olduğunu öne sürdü.
Teşhis tutanağında imzası olan ve tanık olarak dinlenen polis memurlarından Abdullah Şengül ise mağdur kadının, sanığın da aralarında bulunduğu 5 kişiye tek tek baktığını ve sanığı teşhis ettiğini söyledi.
Sanık avukatının talebi üzerine teşhisten önce mağdureye sanığın fotoğrafı gösterilip gösterilmediği sorulan Şengül, böyle bir şey hatırlamadığını ifade etti.
Polis memuru Mehmet Gündüz ise mağdurenin tereddüt etmeden sanığı tanıdığını söyledi.
Bunun üzerine söz alan sanık Yavuz Kaya, "Kadın benim için ’bu çok soğukkanlı sanki bu değil’ dedi. Ben tercümanın söylediklerini duyuyordum.
Polisler de ’soğukkanlı davrandığına bakma, soğukkanlı olmaza bu suçu işleyebilir mi?’ dediler. Ben suçsuz olduğum için soğukkanlıydım" diye konuştu.
Polis memuru Abdulkadir Yıldırım da mağdureye teşhise girmeden önce odada bulunacakların kimliklerini gösterdikleri, buradaki fotoğraflardan teşhis yapamadığını anlattı.
Yıldırım, mağdurenin teşhis odasındaki kişilerden farklı olarak sanığın üzerine durduğunu, uzun uzun inceledikten sonra teşhis ettiğini söyledi.
Polis memurları Adem Özkan, İbrahim Alican ve Baki Aydoğan da, mağdurenin sanığı görünce ağlamaya başladığını ifade ettiler.
Delillerin önemli ölçüde toplanmış olmasını ve dosya kapsamını göz önüne alarak Yavuz Kaya’nın tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, mağdure İ.L.L’nin ifadesinin alınması amacıyla İspanyol adli makamlarına yazı gönderilmesine hükmetti.
Duruşma, eksikliklerin giderilmesi amacıyla ertelendi.

İDDİANAMEDEN
İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, turist olarak İstanbul’da bulunan İspanyol İ.L.L’nin, 30 Ekim 2006 tarihinde akşam saatlerine doğru Süleymaniye Camisi’ni gezdiği belirtiliyor.
Bu sırada yanına yaklaşarak arka tarafta hamam bulunduğunu belirten Yavuz Kaya’nın, İ.L.L’yi tenha olan caminin arka bahçesine götürdüğü öne sürülen iddianamede, sanığın "burada mağduru eliyle taciz ettiği, durumu anlayan genç kızın ise uzaklaşmaya çalıştığı" ifadesine yer veriliyor.
Bunun üzerine, henüz ele geçirilemeyen bir tabanca çıkartan sanığın, "genç kızı durdurduğu ve direnince de boğuşmaya başladıkları" dile getirilen iddianamede, sanığın "mağdura birkaç kez yumrukla vurduğu ve zorla ırzına geçtiği" öne sürülüyor.
Sanığın, genç kızın cep telefonu ile bir miktar parasının bulunduğu çantasını alarak olay yerinden kaçtığı anlatılan iddianamede, olay sonrası şikayetçi İ.L.L’nin çizdirdiği robot resim sayesinde sanığın yakalandığı ifade ediliyor.
İddianamede, sanığın "cinsel saldırı" ve "yağma" suçlarından 20,5-33 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious