Turiste İslam'ı anlatan 500 bin broşürler

Turiste İslam'ı anlatan 500 bin broşürler.11159
  • Giriş : 12.12.2008 / 09:45:00

Sultanahmet Camii'ni ziyaret eden turistlere beş ayda 500 bin broşür dağıtıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Broşürde, yabancı turistlerin camileri ziyareti esnasında en çok sordukları İslam, Kur'an, cami, namaz, Hz. İsa ve Hz. Muhammed'le ilgili sorulara cevaplar verildi.

İstanbul Müftülüğü, 'Camilerimizi yüz binlerce turist ziyaret ediyor ama kendilerine hiçbir bilgi sunulmuyor' eleştirilerini sona erdirdi. Turistlerin en çok sordukları beş konunun cevapları İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca ve Japoncaya çevrilip bir broşür haline getirildi. Broşürler dünyada en çok tanınan ve İstanbul'a gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Sultanahmet Camii'nde hazırlanan bir stanta yerleştirildi. Stantlar üzerine turistlerin görebileceği büyüklükte "Sizin için hazırlandı ücretsiz alabilirsiniz" notu iliştirilen broşürler turistlerin hizmetine sunuldu. Beş aylık sürede 500 bin broşür dağıtıldığını belirten Sultanahmet Camii Dernek Müdürü Yakup Sarı, hazırlanan dokümanlarla önemli bir açığın giderildiğini söyledi. Hazırlanan broşürlerde kullanılan cami fotoğrafları sayesinde görselliğin de dikkat çektiğini dile getiren Sarı, "Biz camiye gelen grupların hangi ülkeye ait olduğunu biliyoruz. Grubun ziyareti sonunda görevlilerimiz o ülkenin dilinde hazırlanan broşürleri ağırlıklı olarak standa yerleştiriyor. Turistlerin farklı dillerde hazırlanan broşürlerden birer tane alması bize ek külfet getirmiyor." dedi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, hazırlanan tanıtıcı materyallerin Sultanahmet Camii yanı sıra Nuruosmaniye, Süleymaniye gibi tarihî camilerde de dağıtılacağını belirtti. Camileri ziyaret eden turistlerin en çok merak ettikleri konuların başında namaz, caminin fonksiyonu, Peygamberimiz, Kur'an-ı Kerim gibi konuların geldiğini dile getiren Çağrıcı, merak edilen konuları belirlerken camileri gezdiren rehberlerden istifade ettiklerini kaydetti. Broşürleri talepleri dikkate alarak hazırladıklarını belirten Müftü Çağrıcı, "Kısa ve öz olarak gereken bilgiler veriliyor. Bunları eline alan bir kişi üç-dört dakika gibi az bir zamanda gerekli bilgiye ulaşmış olacak." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*