Turistler artık sigortalanacak

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Koç, Türkiye'ye gelecek turistlerin genel hizmet sigortası ile sigortalanacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Koç, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de turizmin tüm yıla yayılması amacıyla 30 maddelik "torba yasası" tasarısı hazırlandığını, tasarının TBMM Milli Eğitim ve Kültür Komisyonundan geçtiğini söyledi.

Tasarının en kısa zamanda TBMM Turizm Komisyonu'nda görüşüleceğini ve en geç Aralık ayında yasalaşacağını ifade eden Bakan Koç, bu yasayla Türkiye'nin 2007 turizm sezonuna sağlam basarak gireceğini kaydetti.

Tasarıyla turizmde mahalli idare birlikleri kurarak, turizmcilerin ortak tanıtım ve yönetim anlayışına katılımını fiilen hayata geçireceklerini ifade eden Koç, bununla birlikte Türkiye'ye gelecek bütün turistlerin sigortalanacağını açıkladı.

Turistlerin katalogdan oteli seçerek, uçağa bindikleri andan itibaren genel hizmet sigortası kapsamına alınacaklarını belirten Koç, "Yurt dışından gelen bütün turistler, sigortalanacak. Türkiye'de kalite veya sigorta hususlarında turistlerin herhangi bir sıkıntısı olmayacak" diye konuştu.

Koç, 5 yıldızlı otel yerine 3 yıldızlı bir otele getirilen, söz verildiği halde ören yerlerine götürülmeyen turistlerin şikayetleri durumunda sigortanın devreye gireceğini ve turistin zararının karşılanacağını kaydetti.

Tasarıya hanutçularla ilgili bir ek madde koyacaklarını belirten Bakan Koç, "Turistlerin aldatılmasını önlemek amacıyla hanutçuluğa karşı valilere idari cezalar hususunda yetki verilecek" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Koç, mass turizmi (kitle turizmi) inkar ve ihmal etmeden Türkiye'nin diğer turizm alanlarındaki imkanlarını ortaya koyarak, Akdeniz ve dünya ülkeleriyle bir sinerji yaratmanın sevdasında olduğunu vurguladı.

Thalassoterapi, termal, kış ve kongre turizmi alanlarında Türkiye'nin hızlı gelişim yaşadığını ifade eden Koç, Bakanlığın bu alanlardaki altyapı hizmetlerini süratle hazırlamaya çalıştığını söyledi.

Koç, Türkiye'nin jeotermal kaynak açısından dünyada 7. , kaynak potansiyeli bakımından Avrupa'da 1. , kaplıca uygulamalarında da 3. sırada olduğuna dikkati çekti.

Atilla Koç, yeni jeotermal alanların belirlenmesi, altyapı bütünselliği içinde turizm sektörüne kazandırılması ve teşviklerden yararlandırılması amacıyla "kültür, turizm, koruma ve geliştirme bölgeleri" ilan ettiklerini, bu kapsamda 34 koruma bölgesi bulunduğunu, yıl sonuna kadar bu sayının artacağını bildirdi.

Türkiye'ye tedavi amacıyla gelen turistlerin seyahat ve konaklama harcamalarının önemli bir turizm geliri oluşturduğunu söyleyen Koç, Türkiye'nin sağlık turizminden daha fazla pay alması için çalışmanın öncelikli görevi olduğunu söyledi. Türkiye'nin 46 ilinde 240 kaplıca tesisi bulunduğuna işaret eden Koç, buna rağmen termal turizmin, toplam turizmin içerisindeki payının yüzde 1 olduğunu belirtti.

Bakan Koç, dünya turizm gelirleri içinde kongre turizminin de yüzde 30 pay aldığını, ancak Türkiye'de kongre turizminin turizm pastasında yüzde 2 payı bulunduğunu ifade etti. Koç, kongre ve termal turizminin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Antalya'nın da yeni bir kongre merkezine ihtiyacı olduğuna işaret eden Koç, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının diğer illerin ticaret ve sanayi odalarıyla işbirliği içinde bu ihtiyacı gidermek için önderlik yapmaya talip olduğunu, ancak bu konuda bir adım atılamadığını ifade etti. Koç, "Bir daha bu hususta beni konuşturmayacak kadar hassasiyetlerinizi istirham ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious