Turistler görüntü kirliliğini belgeleyip tazminat istiyor

Turistler görüntü kirliliğini belgeleyip tazminat istiyor.12514
  • Giriş : 01.06.2007 / 11:38:00

Turizm sezonunun başlamasına karşın inşaat yasağının uygulanmaması turizmcileri isyan ettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yasağa aldırmayanlar inşaatlarını sürdürürken, Kuşadası'nda çok sayıda turist, tatilini yarım bırakıp kenti terk etti. İnşaatların neden olduğu görüntü ve gürültü kirliliğini belgeleyen turistler tazminat istiyor.


Şikayetlere rağmen, inşaatlarla ilgili işlem yapılmadığı öne sürülürken, Kuşadası'nın özellikle oteller bölgesindeki tesislerde tatilini geçiren turistler gürültü kabusuyla şaşkına döndü. Dört yanında inşaatların sürdüğü Kuşadası'nda, özellikle oteller bölgesi diye adlandırılan Cumhuriyet Mahallesi'nde, turistik tesislerin arasında kalmış dört bina inşaatının yarattığı görüntü ve gürültü kirliliği, çok sayıda turisti pes ettirdi. İnşaatların fotoğraflarını çekip otellerden ayrılan turistler, tatil ücretleriyle birlikte acentelerden tazminat talep etmeye başladı. Özellikle AKP'li bir meclis üyesinin akrabasına ait inşaatların etrafındaki otellerde kalan turistlerin büyük bölümü, gürültü ve görüntü kirliliği şikayetini acentelerine bildirdi.

Otellerin arasında inşaatların sürmesinin turizmi baltalamak olduğunu söyleyen tesis sahipleri, “Sıkıntılarla boğuşan Kuşadası'nın turizm sezonunda inşaat yapma lüksü yok. Turizm zaten pamuk ipliğine bağlı, gelen turistler ise gördükleri manzarayla şok oluyor. İnşaat çalışmaları arasında tatil yapmak istemiyor” dedi.

Gürültü ve görüntü kirliliğinin yanında çalışan işçilerin bakışlarından rahatsız olan turistlerin havuzları kullanmaktan çekindiklerini söyleyen turizmciler, “Turistler bir yılın yorgunluğunu atabilecekleri sessiz, sakin ve huzurlu bir ortam için tatile geliyor. Oysa burada onu rahatsız eden her şey var. İnşaat gürültüsü, toz, görüntü kirliliği ve en önemlisi bikinisiyle güneşlemeye çalışanları yiyecekmiş gibi odaklanmış bakışlar. Bir iki gün kalan turistler ülkelerine geri dönmek istiyor. Buradaki manzaranın fotoğrafını çekiyorlar. Ülkelerine döndüklerinde acentelerini mahkemeye veriyorlar. Tüm harcamalarını geri aldıkları gibi bir de tazminat talep ediyorlar. Bu turizme hançerdir” diye konuştu. İşletmeciler özellikle oteller bölgesinde süren bazı inşaatların AKP'li meclis üyesi Abdullah Sarı'nın akrabalarına ait olması nedeniyle göz yumulduğunu, imza toplayıp dilekçe verdikleri halde belediye ve kaymakamlığın hiçbir işlem yapmadığını öne sürdü.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Yürütme Kurulu Başkanı Bülent İlbahar, turizmin ilerleyememesinin nedeninin bu anlayış olduğunu söyledi. “Bu kafayla turizm olmaz” diyen İlbahar, “Yasaklar başladı ama inşaatlar durmadı. Gelen turistler, ‘Biz nereye geldik’ diyor. Her taraf inşaat, beton kamyonları geçiyor, toz, toprak içinde. Konunun acil ele alınması ve yasakların titizlikle uygulanması gerekiyor. Konuyu belediye başkanımıza ilettik. Bize Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncelik sırasına göre Kuşadası'nı dört bölgeye böldüğünü, birinci öncelikli bölgede inşaat yasağının titizlikle uygulandığını söyledi” diye konuştu.

AKP'li Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Sarı inşaatların akrabasına ait olduğunu doğruladı. Sarı, “O inşaatlar bir akrabama ait, doğru. Ama onlara hiçbir ayrıcalık tanınmıyor. Orada çevreyi rahatsız edici hiçbir şey yok. Olsa ben ceza kestiririm. Kaba inşaat yapılmıyor. Sadece ince işler yapılıyor. İnşaat yasakları 15 Mayıs'ta başladı. 30 Mayıs'a kadar, işler yarım kalmasın diye, kaba inşaatlar için süre verdik. Yapılan çalışmalar kimseye zarar vermiyor, rahatsız etmiyor” iddiasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious