Turistler Türk erkeklerini seviyor

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde 2006 yılının 10 aylık bölümünde 22 değişik ülkeden 176 yabancı, Türk vatandaşlarıyla evlenerek hayatını birleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yabancılarla evliliklerin her geçen gün arttığı Alanya'ya tatil amaçlı gelen turistler, Türk örf ve adetlerine uygun olarak evlenip yuva kuruyor.

Yabancılarla evlilik sayısının her geçen gün attığı Alanya'da 2006 yılı başından bu yana Alanya Belediyesi Evlendirme Dairesi'nde toplam 176 yabancı, Türk vatandaşlarıyla hayatını birleştirdi.

Son 1 ay içerisinde gerçekleştirilen evlilik sayısında ise yabancılarla evlilik oranı Türk vatandaşlarını geride bıraktı. Son 1 ay içinde toplam 23 yabancı Türk vatandaşlarla nikah kıydı.

Alanya Belediyesi Evlendirme Memurluğu'ndan alınan bilgilere göre, Ramazan ayının ilk gününden bu yana İngiliz, Alman, Hollanda, Avusturya, Litvanya, Belçika, Rusya, Finlandiya, Danimarka, Ukrayna, Kazakistan, Belarus, Norveç, Azerbaycan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Özbekistan, Sırbistan, Lübnan ve İsveç olmak üzere 22 ayrı ülkenin vatandaşları Türk erkekleri ve bayanları ile nikah masasına oturdu.

YABANCILARLA EVLİLİKTE ALMANLAR İLK SIRADA

2006 yılının başından bu yana 52 Alman Türk vatandaşlarla hayatını birleştirdi. İngilizler 18, Ruslar 15, Finlandiyalılar 13, Avusturyalılar 13, Danimarkalılar 12, Norveçliler 10, Ukraynalılar 9, İsveçliler 7, Hollandalılar 6, Norveçliler 3, Kazakistanlılar 2, Özbekistanlılar 2, Litvanyalılar 2, Ermenistanlılar, Hindistanlılar, Türkmenistanlılar, Letonyalılar, Slovenyalılar, Belçikalılar, Çekler, Lübnanlılar, Azerbaycanlılar, Sırplar, Belaruslular ve Estonyalılar 1'er evlilik gerçekleştirdi.

Toplam 176 evliliğin 12'sinde Türk kızları yabancı erkeklerle hayatını birleştirirken, geri kalan 164 evlilikte ise Türk erkekleri yabancı kızlarla evlendi.

41 YAŞINDAKİ İSVEÇLİ BAYAN, 25 YAŞINDAKİ TÜRK GENCİYLE HAYATINI BİRLEŞTİRDİ

Tatil yapmak için Antalya'nın Alanya ilçesine gelen 41 yaşındaki İsveçli Anneli Morm, kendisinden 16 yaş küçük Türk genciyle hayatını birleştirdi.

Yaklaşık 2 yıl önce Alanya'ya gelen İsveçli turist, alışveriş yaparken tezgahtarlık yapan Ferhat Kurt ile tanıştı. Birbirlerine aşık olan 2 arkadaş, 2 sene içerisinde birbirlerini sık sık ziyaret etti. Sonunda evlenme kararı alan çift, Alanya Belediyesi Evlendirme Dairesi'ne başvurdu. Nikah için gün alan çift, nikah masasına oturarak hayatlarını birleştirdi.

Ferhat Kurt (25) ile evlenen 41 yaşındaki İsveçli Anneli Morm, çok mutlu olduğunu söyledi.

"Şu an en mutlu günümü yaşıyorum. Ferhat'ı çok seviyorum." diyen Morm, Müslüman olacağını ifade etti. Ferhat Kurt ile alışveriş yaparken tanıştığını belirten Morm, "Yıldırım aşkı gibi bir şey oldu. Çok mutluyum. İsveç'te bulunan ailemi de Türkiye'ye getireceğim. Türkler çok cana yakın ve misafirperver." dedi.

YABANCILARLA EVLİLİKTE ORTALAMA YAŞ 40 İKEN TÜRK EŞLERDE BU RAKAM 25

Yabancılarla evliliklerin her geçen gün arttığı Alanya'da evliliklerde yaş farkının sınır tanımaması dikkat çekiyor.

Alanya Belediyesi Evlendirme Dairesi 2006 yılının 10 aylık bölümünde 176 nikah kıydı. Yabancıyla evlenen Türklerin çoğunu erkekler oluştururken, evliliklerde yaş farkının çok fazla olması gözleniyor.

Yabancılarda ortalama yaş 40 iken bu rakam Türk eşlerde 25. En çok gelin aldığımız ülke Almanya iken bunu İngiltere, Rusya, Finlandiya, Avusturya, Danimarka ve diğer ülkeler takip ediyor.

YILLARA GÖRE İSTATİSTİKLER

2002 yılında 77 Türk erkeği ve 7 Türk kadını yabancılarla evlendi. 2003 yılında, 265 Türk yabancılarla evlilik yaptı.

2003 yılında Avrupa'dan 241 gelin gelirken, 24 yabancı erkek Türk kadınlarıyla evlendi. 2004 yılında ise yabancılarla toplam 251 evlilik gerçekleşti. Bunların 225'inde yabancı kadınlar Türk erkekleriyle evlenirken, 26'sında Türk bayanlar yabancı erkeklerle evlendi. 2005 yılında da 257 Türk yabancılarla evlendi. 2005'te yurt dışından 231 gelin gelirken, 26 Türk bayan ise yabancı erkeklerle nikah kıydı. 2006 yılının 10 aylık bölümünde ise 176 yabancı, Türk vatandaşlarıyla evlenerek hayatını birleştirdi.

176 evliliğin 12'sinde Türk kızları yabancı erkeklerle hayatını birleştirdi. Geri kalan 164 evlilikte ise Türk erkekleri yabancı kızlarla evlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious