Turistler Türkiye'ye niçin geliyor?

Turistler Türkiye'ye niçin geliyor?.21431
  • Giriş : 20.01.2009 / 09:58:00

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'yi turistler doğal güzelliklerinden dolayı tercih ediyor, ülkemizi ucuz bulduğu için gelenlerin sayısı da az değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüzde 44,5'i Türkiye'ye ilk kez, yüzde 21,7'si dört veya daha fazla sayıda Türkiye'ye gelen 2 bin 324 turiste sorularak gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'ye doğal güzellikleri için gelen turist oranı yüzde 58,7. Ucuz olduğu için Türkiye gelen turist oranı ise 24,9. TNS Piar'ın Efes Pilsen firması için gerçekleştirdiği anket Türkiye'nin turist profili hakkında ilginç veriler ortaya çıkarttı.

TURİST LÜKS OTELİ TERCİH EDİYOR

Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 75,3'ü dört veya beş yıldızlı otellerde konaklamayı tercih ediyor.

TÜRKİYE'DE YAPILAN TATİL İÇİN TERCİH EDİLEN İL/İLÇE/BELDE

Tercih sıralamasında Alanya yüzde 19,3, Kemer yüzde 15,7, Side yüzde 13,5 ve İstanbul ise yüzde 13,4 oranında pay aldı.

TATİL SÜRESİNCE YAPILAN ALIŞVERİŞLER

Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 47,7'si tekstil ürünleri alışverişi yaparken, yüzde 42,4'ü ise bunun yanında hediyelik eşya alışverişi yapıyor. Ancak turistlerin yüzde 60,7'si alışveriş yaptıklarında istenen paranın ürünün gerçek fiyatı olmadığını düşünüyor. Bu düşünce nedeniyle turistlerin yüzde 73,3'ü alışveriş yapmaktan vazgeçiyor. Bu düşüncede olan turistlere sorulan 'alışverişte aldatılma hissi nedeniyle tartışma yaşanıp, yaşanmadığı' sorusuna turistlerin yüzde 50,4'ü 'evet' yanıtını verdi.

Değişik konularda yapılan araştırma sonuçları siparişi veren firma tarafından Turist Profil Kitabı 2008 adıyla kitaplaştırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*