Turistler yemek için iftar çadırını seçti

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Norveç'ten Türkiye'ye gezi için gelen 40 kişilik turist kafilesi, akşam yemeğini lüks restorant yerine iftar çadırında yedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyük Koyuncu Vakfı tarafından kurulan iftar çadırında konuşan Okul müdürü İnger Haselq, Türkiye'yi yakından tanımak için böyle bir gezi düzenlediklerini belirtti. Konyalı 60 tane öğrencilerinin bulunduğunu ifade eden Haselq, öğrencilerine en iyi şekilde fayda sağlamak amacında olduklarını dile getirdi. Bunun için geziye önce Konya'dan başladıklarını açıklayan Haselq, "Norveç'te görev yaptığımız okulda Türk öğrencilerimiz var. Eğer bir insanın değerlerini bilmiyorsanız, o kişiye faydalı olamazsınız. Bunun için biz de bunu yaptık. Türk kültürünü incelemek için Konya'ya geldik. Burada 3 gün kalacağız. Daha sonra İstanbul'a gideceğiz. Bu gezi içinde Türklerin yaşayışları, inançları ve gelenekleri hakkında bilgi almayı düşünüyoruz. Bunun sonunda inanıyorum ki öğrencilerimize faydalı oluruz." dedi.

Ramazan ayında böyle bir gezinin yapılmasının ayrı bir tesadüf olduğunu dile getiren Qysein Rise, kendilerinin şanslı olduğunu söyledi. Ramazanın büyük bir halk kaynaşması olduğunu ifade eden Rise, "Ramazanda iftar yemeklerinde insanlar birbirleriyle büyük bir kaynaşma içine giriyor. Biz de bunun için lüks restorantlarda yemek yeme yerine burayı tercih ettik. Zaten amacımız da bu kaynaşmayı, bu kültürü öğrenmek." şeklinde konuştu.

Grupla birlikte geziye gelen ve sonradan Müslüman olan Tone Minsös ise İslamiyet'in yıllarca aradığı hayat olduğunu söyledi. Din değiştirmenin kolay olmadığını kaydeden Minsös, bunun için yıllarca araştırdığını vurguladı. Araştırmaları sonucu İslamiyet'i seçtiğini aktaran Minsös, "İslam'ı seçtikten sonra hayatımda çok fazla bir değişiklik olmadı. Ama İslam benim hayatımın çatısı gibiydi. Yıllarca aradığım hayat biçimi buydu." diye konuştu.

Konyalı vatandaşlarla iftar yapan turist kafilesi, ardından dinlenmek için kaldıkları otele geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious