Turistleri kaçıran çeteye operasyon

Turistleri kaçıran çeteye operasyon.21504
  • Giriş : 28.09.2008 / 23:19:00

Sudan güvenlik güçleri, Avrupalı 11 turist ve yanlarındaki 8 Mısırlıyı kaçıran çeteye yönelik operasyon düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dokuz gündür turistleri rehin tutan çeteye yönelik operasyonda 6 çete üyesinin öldürüldüğü; ikisinin ise sağ olarak ele geçirildiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Sudan Cumlurbaşkanlığı Danışmanı Mahcub Fadl Bedri, uzun süredir takip ettikleri çeteye Çad sınırında operasyon düzenlendiğini belirtti. Bedri, sağ olarak ele geçirilen iki çete üyesinin, turistlerin Çad'a götürüldüğünü söylediklerini duyurdu.

Operasyondan önce Sudanlı yetkililer, rehinelerle birlikte çete üyelerinin Mısır sınırına doğru ilerlediklerini ve birkaç saat içinde teslim olacaklarını söylediklerini açıklamıştı. Alman yetkililer de sürdürülen görüşmeler sonucu önümüzdeki birkaç saat içinde turistlerin serbest bırakılacaklarını umduklarını belirtmişti.

Mısır'ın güneyinde Sudan sınırı yakınlarında çöl safari yapan 5 Alman, 5 İtalyan ve 1 Rumen turistle yanlarındaki 8 Mısırlı, 19 Eylül'de maskeli çete üyeleri tarafından kaçırılarak Sudan'a götürülmüştü. Çete üyeleri Alman hükümetinden 8 milyon dolar fidye istemişti.

Kimlikleriyle ilgili farklı bilgiler verilen çete üyelerinin Sudan, Mısır, Libya, Çad ve hatta Cibutili oldukları öne sürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*