Turistleri rahatsız eden esnafa ceza

Turistleri rahatsız eden esnafa ceza.15154
  • Giriş : 21.04.2009 / 21:31:00

Side Belediye Başkanı Abdülkadir Uçar, turistleri rahatsız eden esnafa 2 günden 1 haftaya dek işyeri kapatma ve para cezası verileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Abdülkadir Uçar, turistik beldede esnafın turistleri rahatsız etmemesini istedi.

Esnaftan kimi kişilerin, turistleri alışverişe zorladıklarını dile getiren Uçar, kimi turistlerin, alışveriş yapmamaları durumunda kötü sözler işittikleri yönünde yakınmada bulunduklarını bildirdi.

Side'de belediye başkanlığı yaptığı dönemde turistleri rahatsız eden esnafa belediye meclisi kararıyla kapatma kararı uyguladıklarını vurgulayan Uçar, uygulamanın yeniden başlatılacağını belirterek, ''Turisti rahatsız eden işyerlerine, kapatma ve para cezası vereceğiz'' dedi.

Kendisinin de esnaf olduğunu hatırlatan Uçar, turistin alışveriş yapmaya zorlanmasının ''kanser gibi kötü bir hastalık durumu'' olduğunu vurguladı. Uçar, ''Bu rahatsızlığımız sadece Side'ye mahsus değil. Bu tür davranışlar nasıl bizleri rahatsız ederse aynı hassasiyetin yabancılar için de gösterilmesi gerekiyor'' diye konuştu.

Turistlerin alışveriş yapmaya zorlanmasıyla ilgili duyarlıklarının yüksek olduğunu ifade eden Uçar, ''Esnafa önceki yıllarda meclis kararıyla aldığımız cezaları tebliğ ettim ve bunları en ağır şekilde uygulayacağımızı söyledim'' dedi.

Zabıtanın konuyla ilgili denetim yapacağını belirten Uçar, turist danışma bürolarına gelen yakınmaları da değerlendireceklerini kaydetti.

Uçar, turistleri rahatsız ettiği saptanan esnafa ilk olarak uyarı cezasının verileceğini, 2. kez yinelenmesi durumunda 2 bin lira ve 2 gün, 3. kez yinelenmesi durumunda 5 bin lira ve 4 gün, 4. kez yinelenmesi durumunda ise 10 bin lira ve 1 hafta ticari faaliyetten men cezası uygulayarak, işyerinin kapatılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*