Turistleri tacizden kurtaran eczacı Niğde'ye 4 yılda 4 okul yaptırmış

Turistleri tacizden kurtaran eczacı Niğde'ye 4 yılda 4 okul yaptırmış.9787
  • Giriş : 15.01.2008 / 09:17:00

Türkiye, Necla Filibeli'yi, yılbaşı gecesi Taksim Meydanı'nda tacize uğrayan Avustralyalı turistlerin sığındığı eczanenin sahibi olarak tanıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzun yıllardır İstiklal Caddesi üzerinde hizmet veren Filibeli Eczanesi'nin sahibinin, dört yılda 4 okul yaptırdığı ortaya çıktı. Filibeli'nin okulları Niğde'de yaptırma kararı almasında 20 yıldır yanında kalfalık yapan ve Taksim'deki taciz olayında alkollü şahıslara engel olmasıyla tanınan Kemal Avcu etkili olmuş. Filibeli, "Niğdeliler arasındaki birlik ve beraberlik duygusundan çok etkilendiğim için okulları oraya yaptırma kararı aldım." şeklinde konuşuyor.

2003 yılında Niğde'nin Fesleğen köyüne, kendi adı verilen ilk okulunu yaptıran Filibeli, ikinci okulu İzmir'in Kiraz ilçesine inşa etmek istemiş. Okul yapılacak alanın keşfi için gönderdiği iki mühendis yeğeninin, "Burası çok yüksek bir yer, inşaat yapmak çok zor." sözlerinden sonra, Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü ve valiliğin gösterdiği ilgi, kendisini yeniden bu şehre yönlendirmiş. Necla Filibeli, haziran ayında ihaleyi açtık, "Niğde Milli Eğitim müdürü, kasım ayında arayıp gelin okulunuzun açılışını yapalım diyor." şeklinde konuşarak, ikinci okulu, Niğde'nin Bozköy kasabasında babası adına yaptırdığını anlatıyor. Filibeli, annesinin hatırasını da ertesi yıl Kızılören'de yaptırdığı okulla yaşatmaya başlamış. Kırkpınar köyünde yapımı bitmek üzere olan okulla birlikte dedesi de ölümsüzleşecek. Yaptığı hayırlara rağmen, bugüne kadar yaptırdığı hiçbir okulu görmeye gidemeyen Necla Filibeli, nisan ayında yanına kalfasını da alarak Niğde'de yaptırdığı son iki okulun resmî açılışına katılacak. İzmir Kemeraltı'nda bir işhanına da sahip olan Necla Filibeli, burayı yakın zamanda öğrenci yurdu haline getirerek, Niğde'de okul sahibi yaptığı öğrencilere, üniversiteye geldiklerinde burs verip İzmir'de okuyanlarını bu handa barındırmak istiyor. Filibeli, insanlara yardım etmenin erdemini babasından öğrendiğini anlatıyor. Niğde'ye yaptırdığı okullardan sonra kendisinin Niğdeli gibi görüldüğünü ifade eden Necla Filibeli, bir davette Niğde valisine, "Öldüğüm zaman beni, yaptırdığım okullardan birinin yanına gömer misiniz?" diye ricada bulunmuş. Vali, "İsterseniz şehitliğimize gömelim." cevabı vermiş. Çok duygulanan Necla Filibeli, "Ben orayı hak etmiyorum." diyerek teklifi kibarca geri çevirmiş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious