Turistlerin gözü önünde cinayet

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Mardin'den Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar beldesine çalışmak için gelen bir kişi, kan davalısı tarafından silahla vurularak öldürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgiye göre olay, yerleşik turistlerin en fazla olduğu Mahmutlar beldesinde meydana geldi. Yaklaşık 7 ay önce Mardin'in Kabala beldesinden Mahmutlar'a çalışmak için gelen 27 yaşındaki inşaat ustası Abdülkadir Çiçek (27), Vatan Caddesi'nde yürürken aralarında kan davası bulunan R.A.'nın silahlı saldırısına uğradı. Başına ve vücuduna isabet eden 9 kurşunla turistlerin şaşkın bakışları arasında yere yığılan Çiçek, olay yerinde hayatını kaybetti. Çiçek'i öldüren R.A., ise olay yerinden hızla uzaklaştı. Olay yerine gelen Çiçek'in babası M.Ç. ve kardeşi yerde yatan abisini görünce sinir krizleri geçirdi.

Olaydan sonra operasyon başlatan Mahmutlar Jandarma ekipleri, beldede bulunan yolları kontrol altına aldı. Görgü tanıkları ve ölen gencin babasının ifadesi doğrultusunda hareket eden jandarma ekipleri, denetim noktasını görünce ara sokağa giren aracı takiba aldı. Bir süre takip ettikten sonra aracı durdurmayı başaran jandarma ekipleri, aracın içinde bulunan cinayet zanlısı R.A.'yı yakalayarak gözaltına aldı. R.A., ifadesi alınmak üzere Mahmut Jandarma Karakol Komutanlığı'na götürüldü. Olayla ilgili olarak ayrıca 2 kişinin daha arandığını öğrenildi.

Ölen gencin babası Mustafa Çiçek, R.A'nın ailesiyle 4 yıl önce aralarında kan davası başladığını, oğlunun töre kurbanı olduğunu söyledi. Ailesinden birinin 2002 yılında R.A.'nın ailesinden bir kişiye otomobille çarparak ölümüne neden olduğunu anlatan Çiçek, "Bu olaydan dolayı karşı taraf kan davası başlattı. Biz aile olarak kan davasına karşıydık. Ancak R.A.'nın ailesi daha önce de bizden iki kişiyi öldürmesine rağmen biz karşılık vermemiştik. Ancak onlar vazgeçmedi. Oğlum Abdülkadir de kan davasına kurban gitmemek için 7 ay önce memleketini terk ederek Alanya'ya yerleşmişti. Alanya'ya oğlumu almak ve Mardin'e dönmesini söylemek için dün geldim. Ama o bunu kabul etmedi. Bugün de onu Mardin'e dönmeye ikna etmeye çalışacaktım. Mardin'e oğlumun cenazesini götüreceğim. Bu olaydan sonra inşallah adalet yerini bulur. Biz de kan davamızı sürdürmeyiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious