Turizimciler yılbaşından umduğunu bulamadı

Turizimciler yılbaşından umduğunu bulamadı.9557
  • Giriş : 26.12.2007 / 11:08:00

Turizmciler, gözlerini yılbaşına çevirdi ama yılbaşı tatili için de rezervasyonlar sınırlı kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ETS Yurt İçi Turlar Müdürü Suat Özbek, yılbaşı için rezervasyonların "istenen düzeyde olmadığını" söyledi.

Ramazan ve Kurban bayramları gibi yılbaşının da durgun geçmesini beklediklerini belirten Özbek, "insanların bilinmeyen bir nedenle tatile çıkmadıklarını" görüşünü dile getirdi.

Özbek, "4-5 seneye bakıldığında, yadsınamaz bir gerçek var: Aslında sektör kötü durumda. Artık telefonlar çalmıyor, ofislere gelen kişi sayısı az" dedi.

Yılbaşı için beklenen talebin gelmemesinde, 31 Aralık Pazartesi gününün tatil olmamasının da etkili olabileceğini ifade eden Özbek, en fazla kayak merkezlerinin dolmasını beklediklerini, ancak buralarda da fiyatların yüksek bulunduğunu söyledi.

Özbek, yurtdışı taleplerde St. Petersburg, Budapeşte, Prag turları için rezervasyonların dolduğunu, tatilcilere günlük kişi başı, yurtiçinde 50-300 YTL, yurtdışında da 199-450 euro arası değişen fiyatlar sunulduğunu kaydetti.

"Sanatçılı otel çok az"

Jolly Tur Satış Müdürü Murat Kuduzcu, "yılbaşı tatili için bayram tatiline oranla daha az talep geldiğini" söyledi. Yılbaşı için beklentileri yüksek tutmadıklarını anlatan Kuduzcu, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlere aynı oranda talep aldıklarını belirtti.

Kuduzcu, yurtdışı için yakın olması nedeniyle Avrupa ülkelerinin tercih edildiğini belirterek, Paris, Roma ve Floransa'nın yanı sıra özellikle "çılgın yılbaşı eğlenceleri sunan" Hollanda ve Macaristan gibi ülkelerin de ilgi gördüğünü bildirdi.

Kuduzcu, yurtdışı taleplerde Shengen ülkelerinin genişlemesinin de etkili olduğunu kaydetti. Yurtiçinde ise en fazla kayak merkezlerinin tercih edildiğini anlatan Kuduzcu, Uludağ, Kartalkaya, Erciyes, Palandöken ve Kars'taki otellerin hemen hemen dolduğunu dile getirdi.

Ancak doluluğun bu bölgelerdeki kapasitenin sınırlı olmasından da kaynaklandığını anlatan Kuduzcu, kayak bölgelerinin altyapısının artırılması gerektiğini söyledi.

Kuduzcu, kültür turizmi kapsamında da en iyi yılbaşı eğlencelerinin düzenlendiği Kapadokya'nın en fazla talep gören yer olduğunu, termal turizm isteyenlerin de en çok Afyon'daki tesislere ilgi gösterildiğini söyledi.

Kuduzcu, Antalya'da yılbaşında sanatçı çıkaran otel sayısının da çok az olduğunu ifade etti.

"Yılbaşına bayramdan daha fazla ilgi"

Wow Turizm Şirket Müdürü Mustafa Arıkan ise yılbaşı tatiline bayramdan daha fazla ilgi olacağı görüşünde. Özellikle Avrupa'ya yılbaşı için yoğun ilgi gösterildiğini belirten Arıkan, Venedik, Prag, Roma gibi şehirlere tur rezervasyonlarının hemen hemen dolduğunu, bu vakitten sonra yurtdışına çıkmak isteyenlerin vize istemeyen ülkeleri tercih edebileceğini bildirdi.

Arıkan, gece hayatı renkli olduğu ve vize istemediği için en çok Fas'ın yılbaşı için uygun bir seçim olacağını dile getirdi. Arıkan, Antalya'da bayrama yeterli talep olmadığından bazı otellerin sanatçı konserlerini iptal ettiğini hatırlatarak, yılbaşında Antalya'da sanatçı sahneye çıkaran otel sayısının çok az olacağını ve Antalya'ya talebin de "çok ağır ilerlediğini" belirtti.

İstanbul'dan tatile gitmek isteyenler için Antalya'nın çok maliyetli olacağını da savunan Arıkan, İstanbulluların genellikle Abant ve Kartepe gibi İstanbul'a yakın yerleri tercih ettiğini anlattı.

Seyahat önerileri

Seyahat acenteleri tatilcilere farklı alternatifler öneriyor. Roma, Paris ve Prag, Sicilya adası, Petersburg'tan Vietnam, Kamboçya, Özbekistan, Peru, Küba ve Langkawi'ye, yurtdışı için geniş tatil yelpazesi sunuluyor.

Yurtiçinde kayak merkezleri yanı sıra Kapadokya ile Bursa-Uludağ'a kültür turu öneriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious