Turizm beldelerinde hayat pahalı!

Turizm beldelerinde hayat pahalı!.8897
  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Devlet memuru, turizm kentlerine tayininin çıkmasını istemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ev kiralarının yüksek olmasından dolayı bu tür şehirler tercih edilmiyor. Bu konuda en çok sıkıntıyı çeken belediyeler oluyor. Yazın nüfus patlaması yaşanan turizm kentlerinde personel sıkıntısı çekiliyor. Bu soruna çözüm bulan Marmaris Armutalan Belediyesi geçen yıl bir olan personel sayısını bu yıl 6 personele çıkardı.

Turizm kentlerinde yüksek olan ev kiraları devlet memurunu bu şehirlere gitmeye korkutuyor. Özellikle tek maaşla memurların korkulu rüyası olan turizm kentlerinde ev kiraları 500 YTL'den başlıyor. Aldıkları maaşların çoğunu kiraya vermek zorunda kaldıkları için geçim sıkıntısı çeken memurlar, buralara gelmek istemiyor. Bu durum devlet dairelerini özellikle de belediyeleri sıkıntıya sokuyor. Bu tür yerlere tek maaşlı memurların atanmamasını isteyen İsmail K., şartların gözönüne alınmasını istedi.

İsmail K., tek maaşla 500 YTL kira veren, çocuğu okula giden ailenin geçinmesinin zor olduğunu belirtti. Çift maaşlı olanların bir maaşının kiraya diğer maaşının da masraflar için kullanılabileceğini belirten devlet memuru İsmail K. "Bu şartlar altında insanların geçinmesi zor. Memurlar da doğal olarak buralara gelmek istemiyor" dedi.

Atamaya tabi memurların turizm kentlerinde kiraların ve gider masraflarının yüksek olmasından dolayı kaçtıklarını belirten Beldibi Belediye Başkanı İdris İspiri, memur tutabilmek için lojman yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Yaz sezonunda nüfus yoğunluğunun artmasıyla belediye hizmetlerinde de artış olduğunu beyan eden başkan İspiri, "Başkan seçildiğimde belediyemizde bir tek fen memuru vardı. O da kiralardan dolayı gitmek istedi. Belediyenin başka personeli yok. Hizmetler nasıl yürüyecek? Biz de düşündük belediye bütçesinden para harcamadan 8 dairelik lojman yaptırdık. Personelimiz bu lojmanda kalıyor. Kira sorunu hallolunca personel sayımız sekize çıktı. Şimdi personelimiz de rahat belediyemiz de. Eksiğimiz var. Onları da tamamlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious