Turizm egitimcileri ile isletme sahipleri bulusuyor

  • Giriş : 29.11.2005 / 00:00:00

Akdeniz Üniversitesi Alanya Isletme Fakültesi, 30 ayri üniversitenin turizm egitimcileri ile turistik isletme sahiplerini bulusturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

17.'si yapilacak toplantida fakültelerle sektör temsilcileri karsilikli beklentilerini anlatacak. Toplantida ayrica, turizmde yasanan istihdam ve staj sorunu basta olmak üzere sektörde yasanan olumsuzluklarin ele almasi bekleniyor. Egitimciler ve Alanya Turistik Isletmeciler Dernegi'nin (ALTID) önde gelen isimlerinin katilacagi toplantinin sonunda sorunlari içeren rapor hazirlanacak. Rapor daha sonra Kültür ve Turizm Bakanligi, Milli Egitim Bakanligi, Yüksek Ögrenim Kurulu (YÖK) ile Türkiye Otelciler Federasyonu'na (TÜROFED) gönderilecek.

Akdeniz Üniversitesi Alanya Isletme Fakültesi Dekani Prof. Dr. Ahmet Aktas, turizm sektörü büyük önem tasiyan bu toplanti istihdam ve staj sorununun degerlendirecegini kaydetti. Turizm sektöründe yasanan sorunlarin bulundugunu dile getiren Prof. Dr. Aktas, bunlarin basinda turizm isletme fakültelerinde mezun olan ögrencilerin sektörde istihdam edilmemesi oldugunu vurguladi. Aktas, "Bu sadece Alanya'nin degil, tüm Türkiye'nin sorunudur. Turizm sektöründe birçok isveren, maliyeti düsürebilmek için egitimli eleman istemiyor. Bu tür toplantilarla sorunlarin asilacagina inaniyorum. Biz egitimciler olarak sektörün gelismesi için kaliteli gençler yetistirmeye çalisiyoruz. Bu nedenle mezun olan her ögrencimiz, aninda is bulup çalisabilmesi gerekir. Sorunun çözümü için mutlaka egitimli kisiler tercih edilmesi gerekiyor. Aksi halde beklenen kalitenin yakalanmasi zor olur." dedi.

Aktas, asilmasi gereken en önemli konulardan birinin de de staj sorunu oldugunu aktardi. Aktas, egitimine devam eden ögrencilerin, teorik bilgilerin yani sira uygulamali egitim de almasi gerektigi üzerinde durdu. Aktas, "Turizmcilerin bu konuda gerekli duyarliligi göstermesini istiyoruz. Zaten toplantimizin ana gündem maddelerinin basinda istihdam ve staj sorunu yer alacak. Toplantimizda tüm bu sorunlari ele alarak bir rapor hazirlayacagiz. Hazirladigimiz raporu, Turizm Bakanligi, Milli Egitim Bakanligi, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Yüksek Ögretim Kurumu'na (YÖK) gönderecegiz." diye konustu.

Toplantiya ev Prof. Dr. Ahmet Aktas'in yani sira Doç. Dr. Celil Çakici (Çanakkale 18 Mart Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Haluk Erdem (Çanakkale 18 Mart Üniversitesi), Doç. Dr. Cevdet Avcikurt (Balikesir Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Yusuf Aymankuy (Balikesir Üniversitesi), Prof. Dr. Taner Baysal (Ege Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Teoman Duman (Gaziosmanpasa Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Kemal Birdir (Mersin Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Osman Çolakoglu (Adnan Menderes Üniversitesi), Ögr. Gör. Engin Türel (Bilkent Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Asim Saldamli (Istanbul Ticaret Üniversitesi), Prof. Dr. Jale Akmel (Okan Üniversitesi), Doç. Dr. Özkan Tütüncü (Dokuz Eylül Üniversitesi), Prof. Dr. Bülent Himmetoglu (Bogaziçi Üniversitesi), Prof. Dr. Deniz A. Güler (Anadolu Üniversitesi), Prof. Dr. Füsun Istanbullu Dinçer (Istanbul Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Burhanettin Zengin (Sakarya Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Sehnaz Demirkol (Sakarya Üniversitesi) ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gürdal (Mugla Üniversitesi) katilacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious