Turizm gelirinde dünya 8.'siyiz

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, turizmin sektöründe 65 milyon turist ile 85 milyar dolar yıllık gelir hedeflediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, turizm alanlarında çok katlı dikey betonlaşmaya karşı olduğunu, yatay mimarinin örneklerinin verilmesi gerektiğini ifade ederek, “Betonlaşma hiçbir zaman insan ruhuyla bağdaşmaz. Allah'ın bize verdiği doğayı beton yığınlarıyla kaybedersek olmaz. Ayrıca atık sular ile denizlerimiz de irili ufaklı kirletildi. Yüzenler zehirlenir mi hesabını daha önce kimse yapmadı. Ancak şimdi her turistik tesise arıtma tesisi zorunluluğu getirdik” şeklinde konuştu.

HEDEF ÜÇ MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM

Erdoğan, “şu anda turist sayısı bakımından dünya'da 9'uncu, 18.1 milyar dolarlık yıllık gelirle de 8'inci sıradayız” dedi. Turizmde geniş master plan çerçevesinde 65 milyon turist, 85 milyar dolar yıllık gelir ve 3 milyon kişiye istihdam hedeflediklerini belirten Erdoğan, turizmcinin vergi indirimi konusundaki talepleri hakkında çalışma yaptıklarını belirtti. Turizm Bakanı Atilla Koç da 2023 turizm master planının kendileri için bir yol haritası olduğunu,bu plana uyacaklarını, Hindistan, Pakistan; Bulgaristan ve Suudi Arabistan'a yeni bir Kültür ve Tanıtım Müşavirlikleri atadıklarını anlattı. Koç, “Zirvede söylenenler söylendi, bana da yapmak düşüyor” dedi.

50 yılın en başarılı hükümeti

Turizmci ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Vural Öger, Başbakan Erdoğan ve kabinesinin sadece turizm alanında değil, her alanda çok başarılı çalışmalar yaptığını ve son 40-50 senenin en başarılı hükümeti olduğunu ifade etti. AB'den müzakere tarihinin alınmasının bile Türkiye'ye yıllık 30 milyar dolara yakın yabancı yatırım gelmesini sağladığını belirten Öger, muhalefetin sırf muhalefet olduğu için saçma sapan konularla AB'ye karşı olduğunu ve bir Türk vatandaşı olarak bunu anlamakta güçlük çektiğini söyledi. Öger, Erdoğan'a seslenerek,”muhalefet şunu dedi, bunu dedi demeyin. Yolunuza devam edin. Bu hükümet laf değil, icraatı seviyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious