Turizm haritasında var ama gören yok

Turizm haritasında var ama gören yok.13600
  • Giriş : 06.06.2009 / 10:30:00

Turizm haritalarında gösterilmesine karşın, büyük bölümü halen açılmayan ve aydınlatma sistemi bulunmayan Aksaray'ın Eskil ilçesindeki Erdoğdu yer altı şehri, ilgi bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlçeye bağlı Eşmekaya Beldesi Belediye Başkanı Mustafa Gazi Eşmekaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eşmekaya'nın geçmişte İpek Yolu üzerinde yer aldığını, günümüzde ise Konya'dan Kapadokya'ya giden turistlerin yol güzergahı üzerinde bulunduğunu söyledi.

Beldede, turizme kazandırılması halinde bölgeyi bu güzergahtaki önemli merkezlerden biri haline dönüştürecek bir yer altı şehri bulunduğunu ifade eden Eşmekaya, şöyle konuştu:

''Erdoğdu yer altı şehri, belde merkezinin 5 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Büyük ihtimalle erken Hristiyanlık dönemine ait olan bu yer altı şehri, bugüne kadar ciddi bir şekilde araştırılmadı bile.

Yer altı şehrinin açılan ağız bölümünden içeri el lambaları ya da fenerlerle giren meraklılar, sadece buradaki 4 odayı görebiliyor, ışıklandırma sistemi bile yok. Bu odaların tavanı, bir insanın eğilmeden dolaşabileceği kadar yüksek. Yer altı şehrinin 40 ayrı odasının bulunduğunu, buraya uzun yıllar önce giren büyüklerimizden biliyoruz. Buraya ulaşan bölümlere geçiş, çökmeyle kapandığı için şimdi girilemiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının bir çalışmayla diğer bölümleri de açması gerekiyor.''

Eşmekaya, turizm haritalarında görünen bu yer altı şehrinin, standartlara uygun, turistlerin gezebileceği şekilde düzenlenmesiyle, Kapadokya'ya gelen turist kafililerinin önemli uğrak noktası olacağını ve bölgede turizmi canlandıracağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*