'Turizm konuları basında layıkıyla yer almıyor'

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, turizm ve tarım haberlerinin basında layıkiyle yer almadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turizm konularının son zamanlarda reklamdan dolayı yer alamaya başladığını belirten Koç, "Gerek turizm nezdinde gerek tarım nezdinde Türkiye'nin çok konuşulması gerekiyor. İlim camiası bunları konuşuyor ama basın ve medyada bu konuşmaların aktarılmadığı kanaatindeyim" dedi.
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) ve Okan Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 'Turizmde Yeni Yaklaşımlar' ve 'Turizm ve Medya' konularının tartışıldığı toplantıya katılan Bakan Koç, söz konusu her iki konunun da Türkiye için hayati önem arzettiğini söyledi.

Koç, "Geldiğim gündenr beri her iki meselesinin de müzakere edilmesini çok yararlı görüyorum." diye konuştu. Göreve geldiği günden buyana bazı şeyler söylediğini ve bunların zaman zaman basın tarafından yanlış anlaşıldığını anlatan Koç, "Medya ve Turizm meselesinin yanısıra medya ve Turizm Bakanı meselesi de var" dedi.

Kendisinden önceki konuşmalarda turizmde fiyatların alt sınırlarının Bakanlık tarafından belirlenmesi önerisini getiren turizmcileri eleştiren Atilla Koç, "Siz baştan beri serbest ekonomiyi savunmadınız mı? Serbest ekonomide devletin müdahalalesi olur mu fiyata? Bu konu aklımın ucundan geçmez" şeklinde konuştu.

Kitle turizminin önemini farkında olduklarını vurgulayan Koç, turizmcilerin karşı çıktığı Antalya bölgesindeki fazla yatakların buyıl turizmin lehine olduğunu anlattı. Ege bölgesinde yeni yataklara ihtiyaç olduğunu, Bodrum ve Çeşme'de konaklama tesislerinin eskimesinden dolayı müthiş bir düşüşün yaşandığını dile getiren Koç, Bodrum ölgesinde 40 bin olan yatak sayısını 100 bine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Koç, "Kitle turizmini devam ettireceğiz. Antalya bölgesini merak etmeyin zaten yer kalmadı. Kongre turizmini son derece önemsiyoruz. Başta İstanbul olmak üzere büyükşehir belediyelerinin kongre turizmi için yatırımcıya yer göstermesi gerekiyor" diye konuştu.

Konuşmasına, basına atıfta bulunarak başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, konuşmasını yine basına tavsiyelerde bulunarak bitirdi. Koç, basının turizm ve tarım konularına layıkiyle yer vermediğini belirterek, "Laf atmak için söylemiyorum. Türk medyasının ülke için daha da ağırlıklı olması kanısındayım. Turizm konuları, son zamanlarda reklamdan dolayı yer alamaya başladı. Gerek turizm nezdinde gerek tarım nezdinde Türkiye'nin çok konuşulması gerekiyor. İlim camiası bunları konuşuyor ama basın ve medyada bu konuşmaların aktarılmadığı kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious