Turizmci 9 günlük tatil bekliyor

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Turizmciler, Ramazan Bayramı tatilinin perşembe ve cuma günlerinin de tatil edilip hafta sonu ile birleştirilerek 9 güne çıkarılmasını istiyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Adana Bölge Başkanı Nesrin Göçhan, yaptığı açıklamada, bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın da pazar gününe isabet ettiğini anımsatarak, tatil uzatmaya gidilmesi halinde turizmcilerin bu yaz sezonunda uğradıkları zararın bir bölümünü telafi etme şansı bulacaklarını söyledi.

Göçhan, tatil köyleri, yıldızlı oteller, turistik restoranlar ve tur organizasyonu yapan firmalara kadar tüm turizmcilerin umutlarını Ramazan Bayramı tatiline bağladıklarını, sezona göre yüzde 50'den daha fazla düşen fiyatların ise tatil planı kuranların işlerini kolaylaştırdığını bildirdi.

Bayramın etkisiyle iç turizmin hareketlendiğini, tur organizasyonlarının yoğunlaştığını belirten Göçhan, “Tesislerin önemli bölümünün de her şey dahil sistemiyle çalışması turiste daha cazip geliyor. Bu avantajların yanında tesislerde yoğunlaşan konser programları ayrı bir avantaj” dedi.

Göçhan, uzayacak bir tatilin turizme büyük moral vereceğini ifade ederek, ”Çünkü, bu yıl 'sezonu çok iyi geçirdim' diyebilen tesis olmadı. Birçok tesis boş kalmamak için maliyetine turist ağırladı. Tur organizasyonu yapan firmalar Ortadoğu'daki savaş nedeniyle sorun yaşadılar. Kış sezonu için de yeterince umut beslemiyoruz. Bu nedenle, uzayacak bir tatil turizme 'ilaç' etkisi yapabilir, adeta şeker gibi bir tatil yaptırtır” dedi.

FİYATLAR

Bu arada, Adana'da faaliyet gösteren tur organizasyonu firmaların yetkililerinden alınan bilgiye göre, yıldızlı turistik tesislerde 5 gün 4 gecelik tatilin her şey dahil kişi başı bedeli 160 YTL'ye kadar düştü. Üstelik kredi kartına 12 aya kadar varan taksitler yapılabiliyor. Özellikle Antalya ve Alanya'da fiyatlar sezona göre yüzde 70'e kadar düştü.
Yurtiçi turlarda ilgi gören turizm merkezlerinden Kapadokya gezisinin bedeli ise 295 YTL. Bu fiyata, ulaşım, 2 gece konaklama, 3 kahvaltı ve 2 akşam yemeği ile gezi ücretleri de dahil.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious