Turizmci hükümetten umutlu

Turizmci hükümetten umutlu  .10137
  • Giriş : 26.01.2009 / 10:15:00

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, hükümetin, turizmcilerin isteklerini hafta sonuna kadar pozitif yönde sonlandıracağına inandıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, 24 Ocakta Belek'te Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay başta olmak üzere, Maliye ve Ulaştırma bakanlıklarıyla Hazine Müsteşarlığı, DPT'den yetkililerinin katıldığı toplantıda turizmin gündeme geldiğini ve alınacak tedbirler paketini görüştüklerini belirtti.

Hükümetin, turizm sektöründen gelen talepleri hafta sonuna kadar değerlendirerek sonuçlandıracağına inandıklarını ifade eden Barut, ''Hükümetin, turizmcinin isteklerini hafta sonuna kadar pozitif yönde sonlandıracağına inanıyoruz. Turizm sektörünün talepleri arasında ecrimisil, ÖTV, destek kredileri, tanıtma bütçesinin artırılması, kış aylarında turizm personelinin SSK dahil vergilerinin indirilmesi var'' dedi.

Turizmcinin, dünyada yaşanan ekonomik krizden en az zararla ayrılması için tedbirler paketinin sonuçlandırmasını istediğine değinen Barut, şunları söyledi:

''Turizmci, ekonomik krizden daha az etkilenmek için, diğer sektörlere olduğu gibi önlemler paketinden pay istiyor. Hükümetin yapacağı çalışmalarda pozitif kararlar alacağına inanıyoruz. Ekonomik krizlerde hükümetlerin, ekonomilerini canlı tutmak için böyle önlemler alması gerekiyor. Hükümetin bu konudaki yaklaşımı ekonominin, sanayicinin ve turizmcinin yanında olduğunu gösterecektir. Destek ne kadar büyük olursa ekonomi o kadar canlanır. Bundan turizm sektörü de yararlanır.''

-TURİZM YAZA DOĞRU CANLANIR-

Ekonomik krizin kış aylarına rastlamasının bir şans olduğunu anlatan Ahmet Barut, ''Ekonomik krizin kış aylarında olması turizm için bir şanstır'' diye konuştu.

Yılbaşından bu yana Antalya'ya gelen turist sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre azalmasının ekonomik krizden kaynaklandığına işaret eden Barut şöyle devam etti:

''Kış turizmi zayıf geçiyor ama yaz sezonunda turizm daha iyi olacaktır. Yaz aylarında turizm hareketlenir. Yaz aylarına doğru turizmin ibresi yukarılara doğru çıkar. İnsanlar her şeye olduğu gibi kriz ortamına da alışır. Ancak, yaz sezonuna kadar çok iyi tanıtım yapılmalı, çalışmalar daha etkin olmalı ki, turizmde sezona doğru ibre yukarı doğru çıksın.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*