Turizmciler elektrik masrafını çözdü

Turizmciler elektrik masrafını çözdü.20962
  • Giriş : 11.11.2008 / 09:55:00

Turizmci zamlanan elektrik ücretlerine karşın tedbirini aldı, kendi elektriğini üretecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nisan ayından bu yana elektrik maliyetleri yüzde 80 artan turizmci, çareyi kendi elektriğini üretmekte buldu. Erkan Yağcı, “Alternatif enerji modellerini araştırıyoruz” dedi

Enerji maliyetlerindeki ciddi artış, turizmciyi kendi elektriğini üretme yoluna itti. Avrupa'nın “En iyi herşey dahil” oteli seçilen Antalya'daki Concorde de Luxe'un Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı, nisan ayından bu yana elektrikte TL bazında yüzde 80 maliyet artışı olduğunu hatırlatarak, “Kriz nedeniyle panik yapmıyoruz. Bu dönemi büyük zarar almadan atlatırız. Asıl tehlike maliyetlerimizdeki artış. Artık elektrik altın değerinde. Böyle giderse kendi elektriğimizi üretme yoluna gideceğiz” dedi. Slovakya'da güneş enerjisiyle tüm enerji ihtiyacını karşılayan bir oteli incelediklerini ve şu arada da alternatif enerji modellerini düşündüklerini söyleyen Yağcı, “Enerji yatırımı bizim için şu anda fikir aşamasında. Ocak ayında elektriğe bir zam daha gelecek. Toplam giderimizin yüzde 6-7'sini oluşturan enerji maliyeti, şimdi yüzde 11'lere çıktı. Bu çok ciddi bir rakam. Eğer artış böyle devam ederse, bu yatırımları hayata geçireceğiz” diye konuştu. Yağcı, söz konusu yatırımı grup olarak tek başına yapabilecekleri gibi, maliyet yüksek olursa çevredeki başka otellerle işbirliğine de gidebileceklerini belirtti.

Bebek pazarları hedefledik

Erkan Yağcı, Concorde de luxe'un 2008'de çok iyi bir sezon geçirdiğine dikkat çekerek, “Mayıstan ekime kadar minimum doluluğumuz yüzde 95'ti. Mart- nisan için şimdiden rezervasyonlara başladık. Fiyatları da yüzde 10 artırdık. Krizin etkisini hissetmiyoruz” diye konuştu. 2008'de alternatif pazarlarda ciddi artışlar olduğunu vurgulayan Yağcı, “Mesela İran'da yüzde 400 artış var. 2009'da Ortadoğu bizim için çok önemli olacak. Slovenya, Ürdün gibi doygunluğa ulaşmamış, bebek pazarlarına yoğunlaşacağız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*