Turizmciler gerginliğe tepkili

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Güney Antalya Turizmi Geliştirme Birliği ile belediye başkanları arasında yaşanan gerilime sivil toplum kuruluşlarından tepki yağıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kemer Turizimci İşadamları Derneği Başkanı Ali Nail Kılıç, yayınladığı basın bülteninde, yerel yöneticiler arasında yaşanan tartışma ve yetki kargaşasının Kemer turizmine önemli zararlar verecek boyuta ulaştığını söyledi. Özellikle GATAB seçimleriyle ortaya çıkan tartışmaların birçok olumsuz gelişme meydana getirdiğini belirten Kılıç, "Bu olumsuz tablo maalesef Kemer'e zarar veriyor." dedi.

Kemer'de herkesin bildiği sorunların aşılması beklenirken artarak devam etmesinin sağduyu sahibi birçok kesim ve sektör tarafından büyük bir üzüntü ile izlendiğini ve bu durumun tedirginliğe yol açtığını ifade eden Kılıç, Kemer bölgesine ait birçok yararlı proje ve çalışmaların yerel yöneticiler arasında yaşanan soğuk savaş nedeniyle gerçekleşemediğini söyledi.

Kemer bölgesine yılda yaklaşık 2 milyon yerli ve yabancı turistin geldiğini ve Kemer'in 150 bin yatak kapasitesine sahip bir bölge olduğunu dile getiren Kılıç, hizmet ve projeler konusunda butür olumsuzluklarla zaman kaybedildiğini söyledi. Özellikle tanıtım alt yapı gibi uzun vadeli projelerde yaşanan gecikmelerin Kemer'e telafisi imkansız zararlar verdiğinin altını çizen Kılıç, "Özellikle bu sorunun çeşitli kurumlarada yansıması dolayısı ile kurumlar arasında diyalog ve işbirliği manasında da kilitlenmeler olmuştur." diye konuştu.

Gerginliğe bir tepkide otel yöneticilerinden geldi. Göynük beldesinde bulunan otelcilerin "Bizim Sokak" toplantısında konuyla ilgili tartışmalar yaşandı. Toplantıya GATAB'ın Göynük ve Kemer'e yatırımı durdurma kararı damgasını vurdu. Turizmciler sorunun çözüm noktasında Kemer Kaymakamı Adem Yılmaz'ın hakem görevi üstlenmesini isterken, başarıya ulaşılamadığı takdirde meseleyi önce valilik makamına, ardından da Başbakan'a kadar götürme kararı aldı. Toplantıya katılan AKTOB Başkanı Osman Ayık, "Bu bina yıkılırsa hepimiz altında kalırız." derken, KETOB ve KETAV Başkanı Mustafa Çalık ise, "Marka haline gelen Kemer'in bu durumunu bozmaya kimsenin hakkı yok. Belediye başkanlarımız akıllarını başlarına alsınlar. Düşünsünler ve birleşsinler. Bu böyle gitmez. Bu durum hepimizi yıpratıyor." dedi.

GATAB, güney Antalya'da turizmi geliştirmek için kurulmuş ancak üyesi olan belediye başkanları arasında yaşanan gerginlikler nedeniyle görevini yapamaz hale gelmişti. Bazı belediyeler de, GATAB'dan ayrılma kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious