Turizmciler Günay'ı olumlu buldu

Turizmciler Günay'ı olumlu buldu .9174
  • Giriş : 29.08.2007 / 19:39:00
  • Güncelleme : 29.08.2007 / 20:53:30

Antalya'daki turizm sektörü temsilcileri, 60. hükümette Ertuğrul Günay'ın Kültür ve Turizm Bakanı olmasını olumlu karşıladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Volkan Şimşek, yaptığı açıklamada, 60. Hükümet'in ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

Yeni hükümeti saygıyla karşıladıklarını belirten Şimşek, Ertuğrul Günay'ın Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev almasını sürpriz olarak nitelendirdiklerini, ancak olumlu karşıladıklarını söyledi. Şimşek, şunları kaydetti: ''Yeni hükümeti saygıyla karşılıyoruz. Yeni dönemde Hükümetin ve bakanlığın turizme yönelik çalışmalarına ve Türkiye'nin tanıtımına yönelik faaliyetlerde bulunmasını istiyoruz. Şu ana kadar devam eden çalışmaların sürdürülmesini bekliyoruz. Otelcilerin bir yasası yok. Hükümetten yeni dönemde Otelciler Birliği Yasası'nın çıkarılmasını bekliyoruz.''

Akdeniz Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık da Antalya'nın turizm sektörünün lokomotifi olduğunu, Kültür ve Turizm Bakanı'nın da yine Antalya'dan olmasını arzu ettiklerini söyledi. Bunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın takdiri olduğunu, ancak hükümette, Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin'in Adalet Bakanı olarak görev yapmasının da Antalya için olumlu olacağını ifade eden Ayık, ''Gönlümüzden Kültür ve Turizm Bakanının Antalyalı olması geçiyordu'' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı saygı ile karşıladıklarını bildiren Ayık, şöyle konuştu: ''Bakanlığın kültür ve turizm olarak ikiye ayrılması konusunda söylentiler bulunuyor. Eğer bu gerçekleşirse ayrılma sürecinde turizm sektörünün önünde çözülmesi gereken sorunların ötelenmemesi gerekir. Bakanlığın ayrılma süreci hızlı şekilde tamamlanmalı ve turizm sektörünün sorunları da hızlı çözümlenmelidir. Sektör temsilcileri olarak en kısa zamanda Kültür ve Turizm Bakanı sayın Ertuğrul Günay'ı ziyaret edip sorunlarımızı aktaracağız ve destek bekleyeceğiz. Sayın Günay ile sürekli diyalog içinde olacağız.''

Turizm sektörünün sadece tek yasa ile yönetildiğine dikkati çeken Ayık, turizm sektörünün acil çözülmesi gereken sorunlarının başında ÖTV ve dolaylı vergiler ile turizm sektörünün geleceğini belirleyecek hukuksal altyapı sorunları olduğunu vurguladı. Ayık, dolaylı vergilerin düşürülmesi konusunda beklentileri olduğunu sözlerine ekledi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious