Turizmciler konaklama vergisini Köşk'e şikayet edecek

Turizmciler konaklama vergisini Köşk'e şikayet edecek.20703
  • Giriş : 19.04.2008 / 16:01:00

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Gül'le görüşmelerinde 'Konaklama Vergisi'ni gündeme getireceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Ahmet Barut, 44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ödül törenine katılmak için Antalya'ya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşmelerinde 'Konaklama Vergisi'ni gündeme getireceklerini söyledi.

Dün Antalya'ya gelen Cumhurbaşkanı Gül temaslarının ikinci gününde turizmcilerle bir araya geldi. Gül, TÜROFED'in Belek Ela Otel'de düzenlediği toplantıda turizmcilerle öğle yemeği yedi. Yemek öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, 'Konaklama Vergisi'nin turizm sektörünün iyi gidişini sekteye uğratacağını belirtti. Konuyla ilgili hükümet nezdinde girişimlerinin devam ettiğini belirten Barut, şöyle devam etti: "Konaklama vergisine net talebimiz bu verginin olmaması. Türkiye'nin turizmdeki gelecek yıllara dair perspektifini, vizyonunu cumhurbaşkanıyla paylaşacağız."

Bugünkü yemekli toplantının özel bir gündemi olmadığını belirten TÜROFED Başkanı, turizm hakkında cumhurbaşkanına bilgi aktaracaklarını belirterek, "Böyle bir fırsatın olması bizim için sevindirici. Biz turizmciler olarak yıllardır hep turizmin devlet politikası olmasını istiyorduk. Türkiye'deki en yüksek makamın bizi kabul etmesi son derece onur verici." şeklinde konuştu. Bu yıl 26-27 milyon turist, 20 milyar dolar gelir sınırını aşmayı hedeflediklerini kaydeden Barut, 2023'ten önce de 50 milyon rakamına ulaşacaklarını öngördüklerin söyledi.

Toplantıya katılan Kayı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü de Cumhurbaşkanı Gül'le görüşmelerinde konaklama vergisini gündeme taşıyacağını söyledi. Söz konusu verginin turizm sektörüne yapılacak en büyük darbe olduğunu savunan Görgülü, "Turizm iyi gidiyor, sektörde patlama, çatma oldu diyerek devlet yanıltılıyor. Bu nedenle devlet yeni vergilerle turizmcinin üzerine gidiyor." dedi.

Görgülü, konaklama vergisini tamamen belediyelerin kendi gelirini arttırmak için devlete baskı yapması sonucu ortaya çıktığını ileri sürdü. Görgülü konuşmasına şöyle devam etti: "Öyle enteresan ki bu vergi toplam ciro üzerinden yüzde 3 oranında alınmaya çalışılıyor. Bu çok büyük rakam. Bizim enflasyonumuzla devletin enflasyonu arasında yüzde 300 fark var. Bu yüzden sektör kendini dahi yenileyemiyor. Bunun üzerine bir de konaklama vergisini eklenmesinin kâra etkisi yüzde 15'leri bulur. Zaten turizmciler son 3 yıldır para kazanamıyor. Konaklama vergisi çok ciddi zarar verir."

Görgülü, konaklama vergisinin gelmesiyle KDV'nin düşürülmesinin bile anlamının kalmadığını dile getirdi. Turizmcilerle Cumhurbaşkanı'nın buluştuğu yemekli toplantı basına kapalı olarak devam etti.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Toplantının düzenlendiği Belek'teki Ela Otel'e girişte yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Toplantıyı izlemeye gelen gazeteciler otelin girişinde tek tek arandı. Jandarmaya ait Alman Pointer cinsi 'Verkaç' adlı köpek, gazetecilerin çantasını koklayarak aradı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious