Turizmcilerle balıkçılar kapıştı

Turizmcilerle balıkçılar kapıştı.8897
  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Koç, "Bizim için turizm balıkçılıktan daha önemlidir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Koç’un Aydın’ın Didim ilçesinde bulunan Didim Place Otel’de söz alan turizciler bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi. Bakan Koç’un bu toplantının ardından katıldığı bir açılış töreninde iki kişilik çevreci protestocular pankart açarak konuya olan tepkilerini dile getirdiler.

Didim Turizmciler Derneği Başkanı Ulvi Koçak, Bakan Koç’un konuyla ilgili olarak biraz daha duyarlı davranmasını ve bizzat kendi eliyle takip etmesini istedi. Koçak, Bodrum tarafında balık çiftlikleri kaldırılırken Didim’e kaydırılmasına anlam veremediği söyledi. Balık çiftliklerini bölgede istemediklerini belirten Koçak, "Bu durum devam ederse Didim’de turizm kalmaz. Altınkum sahili de biter. Bizden sonraki nesiller bu yanlışlığı yaptığımız için bizi affetmezler." diyerek tepkisini ifade etti.

Bakan Atilla Koç turizmcilerden gelen şikayetlere kendileri için turizmin balıkçılıktan daha önemli olduğunu ifade ederek cevap verdi. Koç, balık çiftlikleri kadar önemli bir meselenin çevre olduğunu açıkladı. Bu tür meselelerin kendisine gelmemesi gerektiğine değinen Bakan Koç, "Bizler de sizlerin gösterdiği hassasiyete sahibiz. Bodrum’da bu meselenin önlenmesi için yönetmeliği çıkaran ve Bodrum’un karşı tarafındaki Kayra Adası’nı bu meseleden kurtaran bir anlayışın sahibi burada da aynı şekilde davranır. Her hangi bir endişeniz olmaması için gerekli çalışmaları yapacağım. Ankara’ya dönünce konu takip edeceğim. Gönlünüzü ferah tutacak bir bilgiyi sizlere vereceğim." diye konuştu.

Atilla Koç, Didimli turizmcilerin bekledikleri müjdeli haberi getiremediğini sözlerine ekledi. Koç, mutlaka Didim’in turizm bölgesi olarak en kısa sürede ilan edileceğini haber verdi. Koç, bu ayın sonuna doğru bitmesi beklediklerini ancak iki üç yerden daha belge gelmesi gerektiğini kaydetti. Ağustos ayı ortalarına doğru çalışmaların tamamlanacağını dile getiren Koç, "Didim turizm bölgesi olarak ilan edildikten sonra dünya turizminin önde gelen yerlerinden bir tanesi olarak ortaya çıkacaktır. Limanı devir alan arkadaşımızın bazı maddi sıkıntıları var. En kısa sürede kendisi bize çalışmalara başlayacağını söyledi. Didim, Akbük yolu ve diğer yolları için ödenek çıkarttım. Çalışmalar ağustos ayı içerisinde başlayacak ve en geç önümüzdeki yıl tamamlanacaktır." ifadelerini kullandı.

Aydın Valisi Mustafa Malay ise balık çiftlikleri konusunda turizmcilerin haklı olduğunu iddia etti. Malay, Didim ve Kuşadası için birinci planda turizmin geldiğine değindi. Elbette üretim olarak balıkçılığın da önemli olduğunu savunan Malay, "Biz onlara diyoruz ki turizm bölgelerini rahatsız etmeyeceksiniz. Kirlilik yaratmayacak ve uzaklara taşınacaksınız. Çok sıkı ve ciddi denetimler yapıyor, tedbirler alıyoruz. Ben de sizlerin görüşlerine aynen katılıyorum. Açık deniz diye ÇED raporu hazırlamışlardı, onu da geri çevirdim. Tesisleri çok uzaklara götüreceğiz. Bazıları daha önceden yer kiralamış ve çalışmaya başlamışlar. Onları da disiplin altına alıyoruz. Ruhsat süresi bitenleri kesinlikle uzatmıyoruz." diyerek konu hakkındaki gelişmeleri aktardı.

Bakan Atilla Koç, Didim Palace Otel’de gerçekleşen toplantının ardından Didim Aqua Park isimli tesislerin açılış törenine geçti. Tesislerin açılışı yapıldığı sırada iki çevreci kadın üzerinde "Hangisi şık ? Turizm kenti mi, balık çiftliği mi? Didim" ve "Balık çiftliği değil turizm kenti Didim’e hoş geldiniz" yazılı pankartlarla Bakan Koç’un karşısına çıktı. Bakan Koç, konuyu bildiği için protestocuların eylemlerine son vermesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious