Turizmde erken rezervasyonlar!

Turizmde erken rezervasyonlar!.12173
  • Giriş : 10.02.2009 / 11:54:00

Bazı tur operatörleri, vatandaşların yaz sezonu daha uygun fiyatlara tatil yapmasını sağlayan ve Mart ayında başlaması beklenen erken rezervasyon dönemini, bir ay önceden başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Etsgroup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, bu yılki erken rezervasyon dönemini bugünden itibaren başlattıklarını duyurdu.

Türkiye'deki rezervasyonları Avrupa standartlarına ulaştırmak için böyle bir adım attıklarını belirten Ersoy, ''Erken rezervasyonun 6. yılına geldik. Her yıl bir önceki yıldan daha öne çekerek Avrupa standartlarına getirmeye çalışıyoruz. Almanya ve civarlarında bu iş aslında Kasım civarında başlıyor. Belçika ve Hollanda civarında da Ocak ayı itibariyle. Bu sene ilk kez biz Türkiye'de Şubata çekmeyi başarmış olduk'' dedi.

Ersoy, gelecek yılki erken rezervasyonların daha da erkene alınmasının ise tatilcilerden gelecek talebe bağlı olduğunu dile getirerek, ''Çünkü geçen yıl Mart ayındaki kampanyaya ilgi çok yüksek olmuştu, o nedenle şimdi Şubata cesaret ettik '' diye konuştu.

Bu yılki indirimlerin daha yüksek olduğunu vurgulayan Ersoy, şunları söyledi:

''Yüzde 35 ile başlıyoruz ama burada önemli olan sadece indirim değil. İlk kampanya 2 Marta kadar sürecek ama otellerde uçaklarda olduğu gibi dalgalı fiyat politikası var. İlk kampanya da en düşük fiyattan başlıyor. Daha sonra belli dönemleri ilgi gördükçe ve kotaları doldukça fiyatları artırıyorlar.

Burada iki avantaj var, hem en yüksek indirim oranlarını almış oluyorsunuz hem de otelin ilk açıkladığı en düşük fiyat kotasından yararlanmış oluyorsunuz. O nedenle, bu ilk dönem erken rezervasyon yaptıranla, sezonda son dakika yaptıranlar arasında yüzde 50'ye varan fiyat farkları oluşabilir. Çünkü yabancı kotalar için ayrılan odaların bir kısmı da en alt fiyattan iç pazara ilk kampanyada sunuldu. Yani otellerin ilk başlangıç fiyatları iyi.''

-''ÇOK UMUTLUYUZ''-

''Krizin rezervasyonlara olası etkileri ve bununla ilgili önlemlere'' ilişkin soru üzerine Ersoy, otellerin fiyatlarının geçen yılla aynı seviyelerde tutulduğunu ve indirim oranını yükselttiklerini bildirdi.

Mehmet Ersoy, Ocak-Şubat döneminde kış tatili için talebin geçen yıl ile aynı veya biraz üzerinde gerçekleştiğini hatırlatarak, bu nedenle yaz sezonuna da ''çok umutlu'' baktıklarını söyledi.

Türkiye'de tatilin artık lüks olmaktan çıkarak, ihtiyaç haline geldiğine dikkati çeken Ersoy, ''Veriler de onu gösteriyor. Türk insanı için krizde ilk kısılan tatil olmuyor. Daha başka lükslerinden kısılıyor, kış rezervasyonları daha şimdiden bunu gösterdi. Tabii erken rezervasyonun gidişine göre tekrar karar vereceğiz ama iyi sonuçlar alacağımızdan umutluyum'' dedi.

-''YURTİÇİNE AYRILAN KONTENJAN ARTTI''-

Etsgroup Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy, kriz nedeniyle anlaşma yapılan otel sayısında azalma olmadığını, tüm otellerin yaz sezonunda açılacağını anlatarak, ''Bazı otelciler yurt dışındaki eksik satmalara göre yurt içinin kontenjanını artırdılar. Bu yıl daha fazla kontrat ve oda var elimizde'' değerlendirmesinde bulundu.

''Yurt dışındaki satışların yerli turiste ayrılan kontenjanı nasıl etkileyeceğine'' yönelik soru üzerine Ersoy, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin rezervasyonlarda düşme oranı dünyadaki oranlara göre çok az oldu. Avrupa'dan gelen rezervasyonlarda yüzde 15 ile yüzde 18 civarında bir azalma var. Şu anda krizin tam dip noktasındayız, ama onlarda da yavaş yavaş hareketlenme olacaktır. Zaten son bir-iki haftada hareketlenme başlamış. Şimdi rezervasyonlar biraz daha sezona kaydı gibi gözüküyor.

Aslında, Türk misafirin kriterleri Rus rezervasyonları olmalı. Çünkü onlar da bizim gibi son dakika eğilimli. Ruslardan gelen tepkilere göre Türklere ayrılacak kotalar belirlenecek. Şu an için Rus rezervasyonları başlamadığı için kotaların dolması için erken.''

-İNTERNET DUYURULARINA DİKKAT-

Mehmet Ersoy, yerli tatilcileri internetteki rezervasyon duyurularıyla ilgili uyararak şunları dile getirdi:

''İnternette, otelin 100 liralık fiyatını 200 lira yapıp, yüzde 50 erken rezervasyon indirimi aldatmalarına dikkat etsinler. İnternette bu tip kazalar çok oluyor. Tur operatörlerinde kataloglarda basılıyor fiyatlar, biz web sayfamızdan da yayınlıyoruz ama maalesef günü birlik web acenteleri bunu yapabiliyorlar.''

Vatandaşların gitmek istedikleri otelleri, daha önce burada kalanların görüşlerinin yer aldığı www.otelpuan.com sitesinden inceleyebileceklerini belirten Ersoy, ayrıca uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından görevlendirilen bağımsız denetim ekiplerinin araştırmaları sonucu verdikleri puanların katalog ve web sayfalarında yayınladıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye'de erken rezervasyon süreci birkaç kademede yapılıyor. En yüksek indirim oranının sunulduğu birinci dönem 2 Marta kadar sürecek. Yaz sezonuna yaklaştıkça indirim oranları azalacak ve otellerin fiyatları artacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*